Ženy se snad už rodí s tím, že jíst je špatné, říká kulturista a trenér Martin Kasal
24. únor 2016 Tereza Hnízdová komentáře (0)„Snažím se ženám marně vysvětlovat, že jíst dvakrát denně není dobré,“ říká v rozhovoru pro evien.cz Martin Kasal, mistr světa v kulturistice roku 2007. „Když budou jíst pouze dvakrát denně, tak si tělo všechno uloží. Navíc budou velmi unavené.“
Jaký podíl z tvých klientů tvoří ženy?
Řekl bych, že žen může být tak čtyřicet procent a chlapů šedesát. Není v tom nějaký zásadní rozdíl. Tréninky jsou de facto stejné pro muže i ženy. Rozdíly jsou jen ve váhách. Ženy pracují s jinou váhou, ale samotné cviky se neliší. Lidská těla pracují stejně.
Dělají ženy při cvičení nějaké chyby, které muži nedělají?
Ani ne. Tohle je hodně individuální. Záleží spíš na tom, jestli někdo dělal v minulosti nějaký sport, tak má ke cvičení lepší vztah. Má to v sobě. Tělo si to pamatuje, a tím pádem se rychleji učí. Když někdo nedělal v životě nic, tak je takový „dřevák“ a je s ním mnohem víc práce. Hlavně lidi, kteří celý život sedí u počítače, jsou prkenní a mají kulatá záda. Velkým problémem je také dýchání. Drtivá většina lidí neumí při cvičení dýchat. Přitom to je základ.
Setkáváš se s tím, že ženy nemůžou zhubnout, ale přitom jsou podvyživené?
Ano. To je častý problém. Pro ženy velmi typické. Ony nejedí. Myslí si, že když budou jíst dvakrát denně, tak je všechno v pořádku. Já se jim marně snažím vysvětlovat, že je to špatně. Ženy se s tím snad už rodí, že to mají v hlavě postavené tak, že když nebudou jíst, tak budou hubnout. To je blbost. To je špatně. Tímhle způsobem jen živoří a hladoví. Když budou jíst pouze dvakrát denně, tak si tělo všechno uloží. Navíc budou velmi unavené.
Když začnou jíst vícekrát denně, stává se, že napřed přiberou, než se to srovná a tělo pochopí, že se nemusí bát dalších hladovek?
Ne, naopak. Okamžitě začnou shazovat.
Já se setkala s tím, že ženy šly za výživovým poradcem, on jim napsal jídelníček, ale ta dotyčná ve výsledku přibrala.
To záleží na tom, co jim napíše. Správně by si ten poradce měl zjistit více skutečností o člověku, a to třeba, co má za práci. Rozdíl je už jen v tom, zda člověk pracuje venku nebo v kanceláři. Pokud totiž pracuje venku, tak tělo vydává energii už jen na to, aby dorovnalo teplotu, protože je mu zima. Dalšími potřebnými skutečnostmi jsou: váha, výška, fyzická aktivita, zdravotní stav a tak dále.
Převažuje nějaká věková skupina mezi lidmi, které trénuješ?
Asi skupina lidí od 35 do 40 let. To je dané i finančně, protože třeba studenti na to nemají peníze, i když já poskytuji studentské slevy, abych to i jim trochu umožnil. Ale je taky pravda, že mladí nebo studenti by chtěli všechno rychle, nejlépe hned a včera bylo pozdě. Jenže takhle to nefunguje. Mají pak problém s tím, našetřit si nějakou kačku, pořídit si výživu, doplňky, vše co s tím souvisí, dodržovat spánek, regeneraci, životosprávu. To jim nejde. Nechápou, že to není jen o tom, tahat železo v posilovně. Cvičením se musí žít dvacet čtyři hodin denně a ne jen hodinu, dvě ve fitku. Už když ráno vstaneš, tak je důležité, co sníš, jak se nasnídáš, kolik jsi toho naspal, a jak ses vyspal. To všechno má vliv na to, jak se tělo zregeneruje a jaký bude následující trénink. Když naspíš dvě hodiny, budeš unavená a trénink bude stát za prd. Pokud se správně nenasnídáš, nerozjedeš metabolismus, den bude stát za prd. A ti mladí si myslí, že když dotahají železo v posilovně, tak to končí. Ne, tak to není.
Dalším problémem, který by se mohl týkat zrovna té mladší generace, která si chce ještě užívat, bude asi alkohol.
Alkohol může být problém a nejen u mladší generace. Ženy mi také říkají „Já si dám večer jednu sklenku.“ Já jim řeknu: „No, Vy si dáte jednu, ale jednu v deset večer před spaním, a protože si ji dáte v deset večer, tak už nemáte žádnou možnost ji spálit. Večer už nemáte pohybovou aktivitu, takže se nestane nic jiného, než že si to tělo uloží.“
Pokud jde o muže, kteří jsou zvyklí jít obden „na jedno“ tak by to měli asi aspoň omezit?
Já třeba proti pivu nic nemám. Samozřejmě, nemůžou vypít deset piv, ale nemám nic proti tomu, dát si malé pivo po večeři. Je dobré na trávení, jsou tam kvasinky, vitamin D, to všechno je v pořádku. Špatně je, když člověk dosportuje a hned jde na pivo. Tělo je v tu chvíli oslabené, ale už musí odbourávat alkohol. Nejdřív se potřebuje zregenerovat, dostat aminokyseliny, nějaké BCAA, pak večeři, a až po večeři pivo. Ale ne, se zpotit a hned si dát pivo. Třeba u fotbalu nebo tenisu běžně vidíš, že po tréninku sedí chlapi na terase a vypijí pět piv. To je špatně.
Dá se říct, že je pravdivé tvrzení, že jedna “pitka“ zabije jeden trénink?
Záleží hlavně na tom, kolik toho vypiješ. Pokud budeš pít tvrdý alkohol, tak tam je nejvíc cukru. V jednom panáku jsou tři nebo pět kostek cukru. Když vypiješ během večera láhev, tak jsi v podstatě snědla krabici kostkového cukru.
Další doporučení, které jsem někde slyšela, bylo, se úplně vyvarovat pečivu.
Pečivo můžeš, ale celozrnné. Lidi si to pletou. Oni mi řeknou, že jí černé pečivo, ale to je stejný nesmysl, jako když si dají bílou housku. Černé pečivo je stejné pečivo jako bílé, jen obarvené karamelem. Není tam žádná vláknina, žádné výživové hodnoty. Pečivo musí být celozrnné. Musí být vyrobené z celozrnné mouky, z pohankové mouky nebo to musí být grahamové pečivo, ale ne tmavé nebo černé pečivo. A vícezrnné pečivo je zase jen posypané zrníčky, jinak nemá s celozrnným nic společného.
Výživové doplňky by měli lidi brát hned, když se cvičením začnou?
Ne. Nejdřív by se měli naučit základní stravování a cviky. Až třeba za tři až čtyři měsíce, za půl roku, kdy se to trochu naučí, si můžou vzít nějaké základní věci ve formě BCAA, proteinů a podobně. Pokud mají problémy s koleny nebo s jinými klouby, tak mohou používat želatinu na klouby. To ale záleží na tom, jakou váhu zvedají nebo zda cvičí jen se svou váhou. Tam je velký rozdíl v zátěži kloubů.
Lidé se často ohání argumenty, že je zdravé jídlo drahé, a proto se nemohou pustit do hubnutí.
Kvalitní strava je drahá. Když si spočítáš nějaké doplňky na měsíc plus jídlo na měsíc, tak to může vyjít i na dvanáct tisíc na jednoho. Děláte to dva, máte děti, utratíte pětadvacet tisíc za jídlo. Tam se nedá nic ošidit. Máš danou gramáž. To není jako nastavit omáčku nebo koupit gothaj. Ty si nekoupíš gothaj, koupíš si kvalitní šunku, která stojí třicet, čtyřicet korun. Ale na druhou stranu, vezmi si, kolik jsou lidi schopní nacpat do cigaret nebo do něčeho jiného. Všechno je to o volbě a o tom, jaký chceš žít životní styl, a jak na tom chceš být fyzicky i psychicky za deset, dvacet let.
Žena ale utratí za jídlo méně než muž? Přece jenom, muži, kteří cvičí nebo sportují, musí jíst velké porce a hodně masa, aby si udrželi svaly. U žen je to trochu jiné.
Ženy se stravují úplně stejně, jen ne v tak velkém množství. Pokud chce chlap nabírat svaly, tak by měl přijmout 1,8 až 2,5 gramu bílkovin na kilogram své váhy. U žen je to tak 0,8 až 1 gramu bílkovin na kilogram váhy. Ony mají všechno zhruba poloviční. Takže je u nich znát i ten finanční rozdíl. Ale jinak musí jíst stejně kvalitní věci jako chlapi. Třeba za kilo lososa dáš tři stovky. Ale zase: jsou to omega-3-mastné kyseliny, které tělo potřebuje, které pomáhají tělu i spalovat. Ale, jak už jsem říkal, problém žen je, že nejedí, přitom sportující ženy potřebují tělo vyživovat úplně stejně jako sportující muži, jen jim k tomu stačí menší porce jídla. Všechno kvalitní je dnes drahé. Jdi si koupit v zimě zeleninu. Málokdo si v zimě kupuje zeleninu.
Má zelenina v zimě nějaké vitamíny? Podle chutě je dost mdlá.
Určitě není tak kvalitní jako v létě, ale vlákninu potřebuješ. A vitaminy taky jinak nedoženeš. Nemůžeš si dávat všechno uměle v tabletách. To nejde. Já si dávám v tabletách jen vitamin C. Jinak všechno čerpám ze zeleniny, z ryb a podobně.
Všímám si, že ženy, když přijdou do fitness-centra, dost se drží u rotopedu nebo u běžícího pásu, zase tolik neposilují.
Jo, ženský dělají hlavně kardio. Ony se bojí, že budou mít velké svaly, že z nich bude nějaká hrouda, ale to je blbost. Já jim vysvětluju, že tak vypadat nebudou, protože k tomu nemají genetické dispozice. Říkám jim: „Neblázněte, z Vás nebude hrouda. Nebudete mít obrovské svaly. Budete mít svaly, ale bude to hezké. Budete pěkně zpevněná.“ Budou mít vytvarovaná lýtka nebo ramena do šatů, pevná záda, hezky vyrýsované ruce, což je u žen pěkné.
Jak často by měly ženy chodit cvičit?
Když chodí cvičit třikrát týdně, tak je to hezké, je to dobré, ale je to málo.
Třikrát týdně je málo? Kolikrát týdně by měly cvičit? Vždyť potom stejně musí přijít do nějaké udržovací fáze.
Tak pětkrát. Já jim radím: cvičte, a až se Vám bude líbit, jak vypadáte a už nebudete chtít nic měnit, zachovejte počet tréninků, který zrovna děláte, zachovejte životosprávu a zůstaňte tak. Ale pokud se budete chtít posouvat dál, musíte buď přidat tréninkovou jednotku, nebo ubrat na stravě.
Nebo by mohly začít třeba s běháním? Nebo s plaváním?
Tím, že bude ženská běhat, nezpevní svaly. Zhubne, ale pořád bude stejně blátivá. Když na ní šáhneš, bude pořád měkká jako tvaroh. První, co ti při běhání spadne, jsou prsa. Ty jdou dolů, protože je to tuk. Nejlepší je zkombinovat kardio a cvičení. Posílit svalový korzet a zároveň i hubnout. Pokud jde o plavání, tak to je spíš rehabilitace. Je to příjemné na uvolnění svalstva a výborný druh pohybu pro lidi, kteří mají problémy s klouby, protože je to vůbec nezatěžuje.
[Nahoru ↑]
Hodnocení
3.57 hvězdiček / Hodnoceno: 14x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!