Zdravá výživa pro děti. Tipy a rady, jak změnit jídelníček

13. květen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (1)

O tom, že české děti tloustnou, se v poslední době mluví opravdu hodně. Prodejci přeslazených limonád, cukrovinek, smaženého pečiva a slaných dobrot si mnou ruce, jaké, že jsou to skvělé děti, že jim chutná. A není se čemu divit, výrobci se o to díky umělým dochucovadlům dokonale postarají.

Zdroj: pixabay.com/51zuzanna1Zdroj: pixabay.com/51zuzanna1

Můžeme tloušťku našich dětí svalovat na ledascos, ale vždy je dobré, zamést si před vlastním prahem. Nepodporujeme děti v nezdravém stravování? A jak na změnu k lepšímu?

Buďte pro dítě vzorem

To, jak se dítě stravuje je jistou vizitkou toho, jak jí celá rodina. Chceme-li tedy děti naučit zdravým stravovacím návykům, je třeba, abychom je dodržovali my sami. A s tím souhlasí i výživová poradkyně Zuzana Šafářová.

"Jako rodič bych šla příkladem a s dítětem bych o změně stravování vhodnou formou vzhledem k věku mluvila,“ říká.

Strava by měla být pestrá, barevná a měla by vybízet k ochutnání. Ve většině lidí, kteří zdravě nežijí, zůstává ale stále zakořeněn názor, že co je zdravé, rozhodně nemůže být chutné. To ale není tak úplně pravda, spíše jde o to, že lidé se bojí experimentovat a neumí zdravou stravu připravovat.

Zapojte dítě do přípravy zdravých jídel

Co když se tedy pro změnu rodinného jídelníčku rozhodneme v době, kdy dítě již má nějaké návyky a teď po něm chceme, aby žilo a jedlo podle zásad zdravé výživy? Jak postupovat, nutit, nechat být?

Zuzana Šafářová radí: "Záleží na věku dítěte, já bych dítě spíš nenutila a snažila se najít nějakou cestu, jak dítě pro nový způsob stravování nadchnout, například dítě zapojit do přípravy a objevovat nové chutě, navštívit farmáře, tržiště, či zakomponovat vyprávění o jídle do pohádky.“

Dobré je děti naučit, aby vždy ochutnaly alespoň lžičku daného pokrmu, než rezolutně odmítnou něco "takového“ pozřít. Pokud je jídlo servírované s fantazií, ozdobené zeleninou či ovocem, vypadá pro dítě lákavě.

Zdravé sladké mlsání!

Některé děti nemají rády zeleninu vařenou, a tak ji zkuste vyměnit za syrovou. Možná pak s chutí skřupnou i růžičku brokolice. Po ruce by měla být vždy ovoce a zelenina, která přijde vhod, když dítě hledá malou svačinu.

A že je váš potomek závislý na sladkostech? I tady se nabízí možné řešení. "Zrovna onehdy jsem s mladými sportovci, co je mám "v péči", vyráběla zdravé sladkosti - čokoládu, ovocné košíčky. Já i samotné děti byly překvapeny, jak jim to moc chutnalo a přitom tam nebyl vůbec žádný rafinovaný cukr. Ono to jde. Jen dát dětem komerčně vyráběnou sladkost je prostě to nejjednodušší,“ vypráví dietoložka Šafářová-

A doporučuje: "Připravujte domácí zdravé sladkosti s ovocem, javorovým sirupem, medem, domácí zmrzliny, receptů je na internetu dostatek.“

Pokud uvažujete o radikální změně jídelníčku, rozhodně na nic nečekejte a pusťte se do boje. Tělo vašich dětí potřebuje energii z kvalitních potravin, a čím dřív vaše děti pochopí, kde je cesta, která vede ke zdraví, tím lépe.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (1)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

evasicova

neděle, 7. červen 2015
15:46

evasicova

před chvilkou jsem se zrovna rozčílila nad tím, jak jistá televize v šotech vaříme zdravě a chutně podporuje naše děti v tom, že jim ukazuje jak vařit a jíst jídla plné náhražek za kvalitní suroviny. a o pár chvil později najdu tento článek, který mě utvrdil v tom, že jsou ještě lidi, kterým na zdravé stravě a zdravém vývoji našich dětí záleží :-)


Napsal: evasicova [Odpovědět]
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!