Vyšetření srdce může zachránit život. Proč nepodceňovat příznaky a raději jít k lékaři

8. červen 2021  Redakce   komentáře (0)

Nemá smysl čekat, až to přijde. Trochu drsné, ale pravdivé. Platí to i o srdečních onemocněních. Vyšetření kardiologem je proto vhodné a napíšeme si proč.

Kardiolog MUDr. Miroslav Derevjanik. Foto: Nemocnice sv. Kříže ŽižkovKardiolog MUDr. Miroslav Derevjanik. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Příkladem jsou kardiologická onemocnění: Srdeční arytmie, infarkt myokardu, ICHS, hypertenze, hypotenze, ateroskleróza, kardiomyopatie či chlopenní vady.

Pokud pacient cítí obtíže, které by mohly souviset se srdcem, měl by se obrátit na lékaře. Ne vždy je nutné nejprve jít k praktickému lékaři, rychlejší bude se obrátit přímo na kardiologickou ambulanci.

Ale především není důvod se vyšetření u lékaře obávat. Naopak kardiologické vyšetření může odhalit negativní příznaky nějakého onemocnění včas - a zahájit tak léčbu.
Nejen postcovidový syndrom, ale především klasická onemocnění srdce - jako je ischemická choroba srdeční či arytmie (poruchy srdečního rytmu) se nevyhýbají ani v "době covidové".
Právě naopak zanedbaná prevence by mohla být pro zdravotní stav velmi nepříjemná.

Především není důvod se vyšetření u lékaře obávat. Naopak kardiologické vyšetření může odhalit negativní příznaky nějakého onemocnění včas - a zahájit tak léčbu.

Klasická onemocnění srdce - jako je ischemická choroba srdeční či arytmie (poruchy srdečního rytmu) se nevyhýbají ani v "době covidové".

Arytmie

Poruchy srdečního rytmu nazývané odborně arytmie patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Vznikají jako důsledek odlišného vytváření nebo vedení elektrických vzruchů v srdci.

"Ve většině případů jde o naprosto nezávažné arytmie, které si postižený člověk vůbec neuvědomuje a které lze zachytit pouze dlouhodobým monitorováním elektrokardiogramu, " říká kardiolog Miroslav Derevjanik z Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Praze 3.

Kromě toho existuje celá řada záchvatovitých nebo setrvalých poruch srdečního rytmu, a ve smyslu plus (rytmus rychlejší než normálně) nebo minus (pomalý rytmus nebo dlouhé pauzy v srdeční činnosti), které mohou působit nemocnému celou řadu obtíží.

"Zatímco u jinak zdravých lidí nepředstavují tyto arytmie až na výjimky bezprostřední ohrožení života, u nemocných s postižením srdce (například po infarktu myokardu) mohou být některé arytmie životu nebezpečné," říká kardiolog Miroslav Derevjanik z Nemocnice Žižkov.

Rozdělují se dvě základní arytmie: bradyarytmie a tachyarytmie.

Ischemická choroba srdeční

Ischemická choroba srdeční (ICHS) je onemocnění koronárních (věnčitých) tepen (tepny, zásobující krví vlastní srdeční sval), vedoucí k jejich zužování a následně k nedostatečnému zásobení srdečních buněk krví. Patří sem také stavy po srdečním infarktu a námahová angina pectoris (bolesti na hrudi při námaze).

"Příčinou ICHS je ateroskleróza (kornatění) věnčitých tepen, kdy postupně dochází ke zmenšování jejich průsvitu (ucpávání). Takto postižené tepny nejsou schopny přivádět dostatečné množství krve k buňkám srdečního svalu a způsobují jejich nedokrevnost (ischemii)," vysvětluje kardiolog Miroslav Derevjanik z Nemocnice sv. Kříže Žižkov.

ICHS se nejčastěji projevuje jako bolest na prsou buď při určitém stupni námahy (námahová angina pectoris) nebo v klidu (infarkt myokardu nebo nestabilní angina pectoris).

"Diagnosa infarktu myokardu je potvrzena při prvním kontaktu s lékařem po natočení EKG křivky a na základě typických biochemických změn. Mezi další diagnostické metody patří echokardiografie a selektivní koronarografie, která kromě přesného zobrazení věnčitého řečiště umožní i jednoznačné rozhodnutí o další efektivní léčbě nemocného," dodává Miroslav Derevjanik, kardiolog z Ambulantního centra Nemocnice Žižkov v Praze 3.

Navštívit lze například kardiologickou ambulanci Nemocnice Žižkov, která má ordinační hodiny v Kubelíkově ulici 16 v Praze 3. Objednat se lze na telefonu 221 012 218 (219).

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!