Vitamíny pro děti v tabletách? Ne za každou cenu

2. červen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (1)

Pro své děti chce každá matka jen to nejlepší. Otázkou však je, zda v době, kdy se na nás valí z televize, novin a dalších médií reklama, jsme schopné rozlišit, co je pro naše dítě opravdu nepostradatelné. Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo především zdravé, a tak často pod tlakem bereme lékárnu útokem a nakupujeme prostředky, které údajně "zaručují", že dítě bude jako rybička. Je to ale ta správná cesta?

Zdroj: pixabay.com/JESHOOTSZdroj: pixabay.com/JESHOOTS

Vitamíny a minerály jsou nezbytné proto, aby dítě rostlo, správně se vyvíjelo a získávalo imunitu. Základem by měla být pestrá strava, bohatá na ovoce, zeleninu, libové maso a mléčné výrobky, luštěniny, kvalitní rostlinné oleje a cereálie.

Vitamíny potřebuje každé dítě

Pokud se dítě stravuje dle zásad zdravé výživy, přijímá, většinou dostačují, množství vitamínů. Řada odborníků se shoduje proto na tom, že není třeba dětem přidávat umělé vitamínové prostředky. S tím souhlasí i dietolog a výživová poradkyně Zuzana Šafářová: "Co se týká vitamínových doplňků pro děti, jsem obecně názoru je dětem nepodávat. Nikdo pořádně neví, jaké je vstřebatelnost z takových preparátů. Výjimkou jsou snad jen děti nemocné, kterým ale užívání určí lékař."

V době nemoci zvýšený přísun vitamínů

Pediatři jsou v tomto ohledu též shovívaví a dětem, které jsou často nemocné, nebo prodělají závažné respirační onemocnění, vitamíny doporučí. Navíc některá kožní či neurologická onemocnění vyžadují zvýšený přísun některých vitamínů. V tomto případě je vše v pořádku, ale dát jen tak dítku místo jablka ze zahrádky bobulku pro zdraví?

Mnoho rodičů dopuje své zdravé - sportující potomky v domnění, že dělají více pro jejich výkonnost a zdraví. Je to ale třeba? Zuzana Šafářová k tomu říká: "Ani dětem, které sportují bych umělé vitamínové doplňky nedoporučila. Navíc jsem během své práce i vypozorovala, že lidé při užívání umělých vitamínů často podlehnou dojmu, že už pro své zdraví dělají dostatek a mají tendenci se hůře stravovat."

Pediatr vhodné vitamíny doporučí!

Když už tedy potřebuje naše nemocné dítě zvýšit přísun těchto látek, nakupujme po poradě s dětským doktorem kvalitní a prověřené doplňky. Pořídit z finančních důvodů barevné vitamínky na nějaké tržnici by se nemuselo vyplatit.

A co víc. Víte, že kulička rakytníku řešetlákového obsahuje velké množství vitamínu C, která hravě pokryje doporučenou denní dávku? Zkusme proto hledat jinou možnost, nabízejme dětem pestrou, barevnou syrovou stravu nebo upravenou tak, aby si zachovala tu správnou hodnotu. Když budou děti jíst i očima, talíř bude prázdný na to tata.

A především, učme své děti, že kousnout do čerstvého ovoce plného šťávy je daleko lepší, než zapít hrstičku umělých vitamínů…

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (1)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

packamala

středa, 7. říjen 2015
10:48

packamala

Dobrý den, děkuji za úžasně napsaný článek, osobně jsem máma jednoho dítěte, tedy zatím. S tím jak přichází sychravý podzim se zamýšlím nad tím, jak co nejlépe ochránit své dítě před nemocemi. Musím říct, že mám to štěstí a malý mi sní vše co mu dám, vůbec si nevymýšlí, nevybírá, jí zeleninu, ovoce, ryby, ale i přesto má poměrně často rýmu... Tedyco nastoupil na dopoledne do školky jsem mu začala dávat laktobacílky s višňovou příchutí od valosunu, co nám doporučila kamarádka.malému chutnají a zatím je bez potíží, krom té rýmy tak snad je to těmi vitamíny a i to tak zůstane.


Napsal: packamala [Odpovědět]




Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!