Stres a přejídání aneb jak se uklidnit - a netloustnout

17. květen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Naštval nás šéf, s partnerem jste se pohádali, a aby toho nebylo málo, máme starosti s dětmi. Když pak večer konečně sedneme k televizi, začíná neuvěřitelně krásná chvíle. Jídlo... hromada jídla. Cpeme se a najednou máme pocit, že všechny problémy odplouvají.

Zdroj: pixabay.com/RyanMcGuireZdroj: pixabay.com/RyanMcGuire

Po spořádání několika chodů máme nejen plné břicho, ale i špatné svědomí. Nebýt toho zatraceného stresu a problémů, určitě by se to nestalo. My ženy jsme mistryně v přejídání pod vlivem stresu. Ale co s tím?

I osmatřicetileté Lenka se s tímto problémem již delší dobu potýká. "Začalo to po rozvodu s manželem. Byla jsem úplně na dně, od rána jsem před dětmi hrála roli spokojené a milující matky, ale večer jsem se dál přetvařovat nemohla. Sedla jsem si a na jeden zátah vyplenila ledničku. Celý den jsem se těšila, že mě večer to zázračné jídlo vytáhne z deprese a sebelitování," přiznává Lenka.

Problémy v práci, problémy doma

K tomu se přidaly problémy v práci. "Vypadalo to, že zruší moji pracovní pozici, žila jsem v neustálém stresu, zda nepřijdu do práce a tam na mě nebude čekat jen krabice s mými věcmi. A do toho měl syn často astmatické záchvaty, manžel zapomínal platit na děti a já se cítila tak strašně, strašně sama," dodává matka tří dětí.

Jídlo bylo pro Lenku záchrannou vestou. Berličkou, která jí pomáhala zvednout se a jít dál. Během krizového období nabrala 19 kg a s tím začaly i zdravotní problémy.

Zhoršující se zdraví

"Zadýchávala jsem se, měla jsem vysoký tlak, bolely mě nohy, pálila žáha. Najednou jsme si k tomu všemu připadala ještě tlustá a oteklá. Všechno mě bylo malé, do ničeho jsem se nezapnula. Nejhorší šok pro mě byl, když mi moje malá dcerka řekla, že dřív jsem byla hezčí," popisuje Lenka situaci, která ji najednou otevřela oči.

Lenka najednou získala nový pohled na všechny své starosti. Uvědomila si, že stres a problémy nevyřeší tabulkou čokolády, ani šlehačkovým dortem, pouze je odsune a stejně tu zůstanou.

Lenka změnila práci, začala se soustředit na děti, trávit s nimi více chvil a zaměřila se i na sebe. "Čas od času jsem vyrazila s kamarádkou do bazénu, běhat, nebo třeba i na skleničku. A jak ubývala kila, zvyšovalo se moje sebevědomí!" říká Lenka.

Stačí přehodnotit priority

A co radí výživová poradkyně Zuzana Šafářová? "Je potřeba se především naučit pracovat se stresem. Uvědomit si, že jídlo je informace pro naše tělo. Spoustu lidí by do svého auta nenalila špatný benzín, ale do svého těla často ve spěchu doslova nahází cokoliv. Jenže auto je pouze materiální věc, kterou vyměníme, tělo máme jen jedno,“ konstatuje a vysvětluje, na čem je třeba pracovat: "Naučit se nestresovat! Zklidnit se vám pomůže například cvičení jógy, jednoduchá meditační cvičení. Často stačí se jen zastavit a přehodnotit priority.“

Lenka své priority přehodnotila a dnes je úplně jinde, než kdyby pokračovala ve svém původním životním stylu. Občas možná ještě má chuť udělat si svoji "hezkou chvilku" s jídlem, ale ví, že přejídáním problémy nevyřeší. A tak, až se zase jednou budeme bezmyšlenkovitě nacpávat, zkusme se zastavit, naše tělo i duše nám za to jistě jednou poděkuje!

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!