Rakovina je na vzestupu, je nejvyšší čas se o sebe starat. Včasné odhalení pomůže léčbě

4. červenec 2022  Eva Kratochvílová  komentáře (0)

Onkologických onemocnění bude přibývat, shodují se onkologové. Podle zdravotní pojišťovny VZP je i důvodem rostoucího počtu nových nálezů zanedbaná prevence. U žen je hodně případů karcinomu prsu, kůže či gynekologické tumory.

U lékaře, ilustrační foto. FOTO PIXABAYU lékaře, ilustrační foto. FOTO PIXABAY

S rakovinou se aktuálně léčí více než 300 tisíc klientů VZP. Mezi nejčastější onkologické diagnózy patří nádory kůže (67 tis.), prsu (55 tis.) a mužských pohlavních orgánů (49 tis.).

VZP v květnu 2022 zpřístupnila data o výskytu onkologických onemocnění a zároveň upozornila na zanedbávání prevence. Počet screeningových prohlídek, které se pravidelně v celém Česku provádějí u karcinomu prsu, děložního hrdla a konečníku, klesl v průběhu pandemie o 227 tisíc.

Mezi nejrozšířenější typy rakoviny v Česku u žen patří karcinom prsu, u mužů převažuje karcinom prostaty. „U obou pohlaví jsou to nádory zažívacího traktu, hlavně střeva a konečníku. U žen pak gynekologické tumory a u můžu nádory plic. Tam už se ale situace srovnává se ženami,“ uvedla pro CNN Prima News onkoložka Jana Prausová.

„Rakovina je onemocnění, jehož výskyt roste s věkem. Populace stárne, a tudíž je větší pravděpodobnost, že se každý třetí občan dočká své rakoviny. Nicméně je důležité říct, že řadě těchto pacientů už umíme pomoci, zachránit jim život nebo ho výrazně prodloužit a rakovinu převést do chronického onemocnění,“ uvedla předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.

I samotná léčba podle ní v mnohém pokročila. Kromě chemoterapie pacienti podstupují také imunoterapii nebo cílenou léčbu.

Jak poznat rakovinu?

Mezi varovné symptomy podle onkoložky Jany Prausové patří únava, nechutenství, úbytek váhy, změny nálady nebo teploty. „A pak jsou to nádorové lokální příznaky, které vyplývají z toho, že se někde ten nádor vytváří a překáží svému okolí. Například polykací problémy při nádorech v oblasti krku. Problémy s vyprazdňováním stolice nebo dýchací problémy."

Které faktory podněcují vznik rakoviny děložního čípku?

"Rakovina děložního čípku je virové onemocnění. Jedná se o lidský papillomavirus. Vzhledem k tomu, že v současné době už proti tomu existuje očkování, tak je možné hlavně u mladých dívek, nejlépe těch, které ještě neměly pohlavní styk, toto očkování provést a tím významně, opravdu velmi významně snížit výskyt tohoto onemocnění. Jinak další faktory, které k tomu přispívají, jsou: časné zahájení pohlavního života, promiskuita, střídání partnerů. Uvádí se také kouření, ale dominantně to je opravdu ta virová infekce," uvedla Jana Prausová v rozhovoru pro EVIEN.

ROZHOVOR S MUDr. JANOU PRAUSOVOU SI PŘEČTĚTE ZDE.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!