Psychika ovlivňuje naše zdraví. Jak rozpoznat příznaky?

14. leden 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Bolí vás neustále hlava, tluče vám srdce a žaludek máte jak na vodě, ale celkové lékařské vyšetření ukáže, že jste zcela zdráva. Cítíte se jako blázen a hypochondr, ale nemůžete si pomoct? Dobře se zamyslete nad tím, zda za tím vším nestojí vaše psychické problémy!

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Už nějakou dobu se ví, že psychika dokáže mocně čarovat s naším zdravím. Podrobněji se tímto zabývá psychosomatika. Odborník na toto téma tvrdí: "Za obezitou nebo naopak za poruchami příjmu potravy se často skrývá neláska k sobě, strach z osob opačného pohlaví, či určitá ochrana před ostatními. Lidé, převážně ženy, které jsou zahořklé a nespokojené se světem a životem jaký vedou, mají mnohdy problémy se žlučníkem."

Psychosomatické poruchy

Nejčastějšími příznaky psychosomatických poruch jsou tedy chronické bolesti hlavy, břicha, zad, kloubů, chronická únava, bušení srdce, píchání na hrudi, dušnost, problémy s menstruací, brnění končetin či v obličeji, nechutenství nebo naopak nadměrná chu k jídlu, nespavost, ekzémy, různé zažívací obtíže a další a další.

Když nás něco dlouhodobě bolí, trápí a sužuje, obvykle navštívíme lékaře a to především tehdy, pokud se jedná o problém fyzický. Jakmile jde ale o duši a problémy v manželství nebo v práci, dusíme je pod pokličkou, dokud to jde.

Potlačujeme v sobě únavu, strach ze samoty, ze ztráty o zaměstnání, jsme nespokojené s vlastním životem, s partnerem zůstáváme kvůli dětem a přitom se tváříme, že jsme šastné, milované a opečovávané, jen nás zkrátka bolí čas od času záda…

A tak pojídáme jednu tabletku za druhou, objíždíme různá vyšetření, rentgeny, CT a rezonance a další méně záživné procedury a přitom naše duše volá z plna hrdla o pomoc!

Terapeut, psycholog, psychiatr

A jak z toho ven? Vyhledat vhodného terapeuta, který dokáže najít kořeny našich obtíží a poradit, co dál. Někdy je nutné konzultovat celou věc ještě s dalšími odborníky například s internistou, gynekologem, než je vše jasné a vyřešené.

Psycholog či psychiatr pomůže s pocitem úzkosti a strachu, který právě často vyvolává tělesné reakce.

Chceme-li se ale problému zbavit natrvalo, nestačí jen navštěvovat terapii a popřípadě zobat antidepresiva. Je důležité pečovat o svoji duši, naučit se její správné hygieně.

Cílem je odbourat napětí, stres, umět odpočívat, relaxovat, být sám sebou. Problémy, které se na nás valí, není dobré odsouvat. Naučme se postavit čelem k překážkám a bojovat.

Zajděme s dětmi do kina, plavat, zahrajme si fotbal s kamarády, dělejme cokoliv, co nás těší a naplňuje… Věřím, že po bolesti hlavy potom nezůstane ani památka.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!




Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!