Proč očkovat dítě? A důvody, proč neočkovat?

15. květen 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Rozpory ohledně očkování v současné době velmi gradují. Mnoho rodičů se bojí své děti očkovat z důvodu „agresívních“ vakcín a vedlejších účinků. Mají pocit, že očkovací dávky jsou příliš silné a také se aplikují velmi brzy. Přesto zákon ukládá očkovací povinnost ohledně základního očkovacího schématu.

Zdroj: pixabay.com/jaytaixZdroj: pixabay.com/jaytaix

Dále mají rodiče možnost volby ohledně nepovinného očkování. Na jedné straně stojí lékaři, kteří z velké většiny očkování podporují. Na straně druhé rodiče, kteří mají obavy o zdraví svého dítěte.

Povinnost očkování je u nás výjimka

„Asi desetina poslanců vyslyšela volání rodičů po individuálním přístupu v očkování a k zavedení odpovědnosti státu za nežádoucí účinky očkování," vysvětluje k této problematice Martina Suchánková, předsedkyně spolku Rozalio.

Poukazuje na to, že v západní Evropě je očkování většinou pouze dobrovolné, pokud je někde výjimečné, tak pouze proti několika málo nemocem. „V žádném z okolních států není očkování podmínkou pro přístup k předškolnímu vzdělávání, jako je tomu u nás,“ doplňuje Martina Suchánková.

Základní očkování je nezbytné, tvrdí lékaři

Imunologové se však shodují na tom, že očkování má za úkol navodit obranyschopnost organismu vůči dané infekci. Jde o to, aby si tělo vytvořilo proti příslušné nemoci obranné látky a případné setkání s infekcí nebo bakteriemi dokázalo včas identifikovat a zničit.

Cílem očkování proto některým nemocem (typicky hexavakcína obsahuje látky proti tetanu, záškrtu, černému kašli, virové hepatitidě B a přenosné obrně). Tyto nemoci mohou mít pro dítě doslova fatální následky a navíc může snadno vzniknout epidemie.

Je překvapivé, že poslanci souhlasí s povinným očkováním, ale nevyžadují, aby stát převzal odpovědnost za poškození zdraví, které očkováním některým dětem způsobuje,“ reaguje na tuto situaci Martina Suchánková.

A jak to vidí rodiče?

Paní Daniela je maminkou dvou dětí. Čtyřletá Anička očkování od mala velmi špatně snášela. Nakonec lékaři rozhodli zvolit šetrnější očkovací způsob a hexavakcínu rozdělit do několika dávek. S Aničkou chodila na očkování mnohem častěji, ale vedlejší reakce byly minimální.

Myslím, že očkování je důležité, ale mělo by být pro každé dítě zvoleno tak, aby co nejvíce šetřilo jeho zdraví,“ říká dnes již s úsměvem paní Daniela.

Třicetiletá Alena z Kladna naopak proti očkování nic nenamítá a svého syna nechala naočkovat i nepovinnými vakcínami. „Proti očkování nemohu nic namítat, i když se občas doslechnu, že nějakému dítěti způsobilo očkování zdravotní obtíže, můj syn na to vždy reagoval poměrně dobře,“ uvažuje paní Alena.

SOUVISEJÍCÍ: Klíšťata opět útočí! Rady a tipy, jak se jim bránit

Rozdílné názory jsou mezi rodiči poměrně běžné. Většina se však k povinnému očkování přiklání a více se brání tomu nepovinnému. Co si o tom myslíte vy a jaký je váš názor? Hlasujte v anketě.

Anketa


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!