Nemocné kosti má každý patnáctý Čech, častěji jde o ženy

19. říjen 2013  Redakce   komentáře (0)

Lidí postižených osteoporózou je v Česku okolo 800 tisíc a jejich počet každoročně stoupá. Nemoc, která obvykle nemá žádné varovné příznaky a projevuje se zhoršenou kvalitou kostí, může způsobit i trvalou invaliditu.

Ilustrační foto, Zdroj: pixabay.com/AlmadravaIlustrační foto, Zdroj: pixabay.com/Almadrava

20. říjen je Světovým dnem boje proti osteoporóze. Osteoporóza se tak stává závažným zdravotním, sociálním a ekonomickým problémem. Proto poradíme, jak osteoporóze účinně předcházet i jak pozitivně ovlivnit její průběh.

Ohroženější jsou ženy

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede k úbytku kostní hmoty. Kosti se stávají křehkými a jsou extrémně náchylné ke zlomeninám už při minimální vyvinuté síle. Ke vzniku onemocnění vede několik různých příčin, z nichž některé bohužel ovlivnit nemůžeme.

Mezi ně patří například genetická dispozice nebo menopauza. „Právě menopauza je jedním z důvodů, proč osteoporózou trpí převážně ženy. Pokles hladiny ženského hormonu estrogenu během pěti let po menopauze může zapříčinit ztrátu až celé pětiny kostní hmoty. Rizikovými faktory jsou také špatný životní styl, strava chudá na některé minerály a vitaminy a nezdravě nízká tělesná hmotnost,“ vysvětluje Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica.

Nenápadný nepřítel

Příznaky typické pro osteoporózu je velice obtížné odhalit. Jejím nejčastějším projevem jsou totiž bolesti zad. Ty však mohou být způsobené zánětem nebo mohou signalizovat i řadu jiných onemocnění, jakými jsou například choroby srdce a cévního systému.

Dalšími příznaky osteoporózy může být zmenšení tělesné výšky, vytvoření hrbu a zhoršení pohyblivosti v oblasti páteře a hrudního koše. Varováním před možným onemocněním osteoporózou by však měly v každém případě být zlomeniny způsobené jen s minimem námahy, například zlomenina v krčku stehenní kosti při prudkém došlápnutí. Ke zlomenině zápěstí u nemocného člověka může dojít pouhým plácnutím ruky do desky stolu.

Připravte se k boji

Ačkoliv je řídnutí kostní tkáně přirozený proces související se stárnutím těla, existují možnosti účinné prevence, které mohou značně ovlivnit projevy nemoci. Základem je fyzická aktivita přiměřená zdravotnímu stavu a věku. Chůze, jízda na kole a plavání jsou nejvhodnější tělesnou činností.

Pokud se chcete osteoporóze vyhnout, měli byste přestat kouřit. Tento zlozvyk totiž zvyšuje riziko onemocnění o celou polovinu. Rovněž byste měli výrazně omezit pití alkoholu a kávy, které zhoršují vstřebávání důležitých minerálů.

Pro udržení normálního stavu kostí je potřebný vápník. Ten navíc přispívá k normální činnosti svalů a správnému fungování nerovových přenosů. Podobně důležitý je vitamin D, který napomáhá normalizovat hladinu vápníku v krvi.

Pomoc na míru

Mezi přírodní zdroje vápníku a vitaminu D patří mléčné výrobky, rybí tuk a olejnatá semena. Přesto může být poměrně obtížné dodržet doporučenou denní dávku. V takovém případě je vhodné sáhnout po potravinových doplňcích.

„Na našem trhu se objevuje kombinace vápníku a vitaminu D ve formě šumivého granulátu. To ocení zejména senioři, kteří se tak vyhnou často nepříjemnému polykání tablet. Vápník se v těchto přípravcích mění na tělu vlastní sloučeniny. Ty se vyznačují výbornou rozpustností a zajišťují vysokou biologickou dostupnost látek. Navíc nezpůsobují zácpu,“ říká Klára Minczinger ze společnosti Generica.

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!