Klíšťata opět útočí! Rady a tipy, jak se jim bránit

8. květen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Možná je to k neuvěření, ale opravdu nikdy životě jsem na svém těle nenašla parazita pijícího krev. Klíšťata se mně zatím vyhýbají a já jim to rozhodně nemám za zlé. Existují ale lidé, kteří mají klíště jen co vytáhnou paty z domu. A i když se snaží nevystavovat se rizikovým místům, přinesou si tohoto roztoče snad odkudkoliv. S klíšťaty radí Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D, který je mimo jiné přední český specialista v oboru epidemiologie a prevence a kontroly infekčních nemocí.

Zdroj: pixabay.com/CatkinZdroj: pixabay.com/Catkin

Poslední roky dochází s jarem k velkému přemnožení těchto parazitů a tak je třeba mít se na pozoru. Tento maličký tvor totiž dokáže člověku pěkně znepříjemnit život!

Klíště v parku, lese i na zahradě

Klíště se obvykle objevuje v křoví, ve vysokém bylinném porostu, zejména ve stínu stromů na okraji louky nebo ve vlhčím porostu u vodních toků a ploch. Můžeme na něj ale narazit prakticky kdekoliv, kde je zeleň.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D, který je mimo jiné přední český specialista v oboru epidemiologie a prevence a kontroly infekčních nemocí, považuje za důležité několik zásad.

"Základem je bledé oblečení, na kterém je putující klíště vidět, a z hladké látky, kde je pro něj větším problémem se zachytit.  Při vysoké aktivitě klíšťat je nutné nesedat a nelehat do trávy a při nejvyšším riziku raději nevstupovat do bylinné vegetace ani  do listnatých či smíšených lesů,“ říká Rastislav Maďar.

K tomu je nutné používat kvalitní repelent hodící se na oblečení, ale i na kůži. Ale tím nejpodstatnějším je samozřejmě opakovaná kontrola těla a včasné odstranění přisátých klíšťat.

Malý přenašeč nebezpečných nemocí!

Klíšťovou encefalitidu i lymeskou boreliózu přenáší navíc nejen dospělá klíšťata, ale i nižší stádia nymfa a larva. Jejich velikost je tak miniaturní, že často s velikostí jen několik milimetrů při zachycení v intimních místech nebo v podpaží, uniknou odhalení. I proto jsou nemocí postižení i lidé, kteří si nejsou vědomí předchozího přisátí klíštěte.

Odborník Rastislav Maďar k tomu říká: "Virus klíšťové encefalitidy přenese klíště už za 2 hodiny po přisátí, pokud tedy někdo stráví v přírodě více času, i když klíště ihned po návratu domů najde a odstraní, může být už pozdě."

Příznaky podobné chřipce!

A jak vypadá počátek onemocnění? První příznaky jsou u obou nemocí podobné chřipce. K tomu se u většiny pacientů s boreliózou objevuje typická červená skvrna na kůži a nasazují se antibiotika.

"Akutní fáze klíšťové encefalitidy i lymeské boreliózy však často uniká záchytu, a pokud projde nemoc do dalšího stádia, nezřídka zanechává trvalé následky,“ popisuje průběh nemoci epidemiolog.

A pokračuje. "Proti klíšťové encefalitidě navíc dosud neexistuje účinný lék. Odstraněné klíště je možné odeslat na vyšetření za poplatek do specializované laboratoře, z medicínského hlediska však případná pozitivita či negativita klíštěte nemá na léčbu zásadní vliv. Přítomnost borelií rozhodně není indikací k automatickému nasazení antibiotické léčby.“

Naše babičky věřily síle vitamínu B, pivu, nebo česneku jako dokonalému odpuzovači nezvaných roztočů. Žádné vědecké opodstatnění to ale nedokazuje, a tak nejjistější specifickou prevencí proti klíšťové encefalitidě stále zůstává očkování. Vakcína proti lymeské borelióze však zatím neexistuje.

Správné odstranění klíštěte!

A jak správně klíště vyndat? "Malou nymfu s velikostí 1-2 mm lze odstranit i navlhčeným tamponem s mýdlem. K odstranění dospělé samičky je však mnohem vhodnější speciální pinzeta. Klíště uchopit co nejníže, jednou až dvakrát pootočit libovolným směrem kvůli narušení cementové vrstvy a pomalu vytáhnout kolmo na povrch kůže. Následně co nejrychleji provést dezinfekci daného místa,“ radí odborník Rastislav Maďar.

Nejlepším způsobem likvidace klíštěte je zabalit do papíru a spláchnout do WC. Jeho spálení ani rozpučení prsty se nedoporučuje. ,,Vloni se v ČR totiž nakazilo virem encefalitidy při manipulaci s klíštětem až 6 osob, které jej neměly přisáté,“ varuje lékař Maďar.

Nenechme si proto klíštětem zkazit slunné dny, ani naše zdraví, mysleme na prevenci a při problémech neváhejme navštívit lékaře.

SOUVSEJÍCÍ: Proč očkovat dítě? A důvody, proč neočkovat?

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 16x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!