Jak sehnat zubaře, když nové pacienty neevidují?

4. listopad 2013  Redakce   komentáře (0)

Nedostatek zubařů je evegreenem českého zdravotnictví. Najít kvalitního a někoho, kdo přijímá do evidence, je poměrně složité. Poradíme, jak na to.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

„Zubařů je málo z několika důvodů. Především silné ročníky odcházejí do důchodu a nově nastupující generace chybí. Studium stomatologa je drahé," vysvětluje zubní lékařka Markéta Bartůňková. „Do dvou let by se to ale mohlo zlepšit, až přijdou noví mladí zubaři."

Kde hledat zubaře

To, že situace s volnými zubaři, kteří by byli ochotni přijmout nového pacienta do své evidence, je vážná, potvrdila i pracovnice pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Právě u své pojišťovny může pacient získat seznam stomatologů, kteří přijímají a mají volné kapacity. Jenže seznam je velmi stručný. A to ve všech krajích.

Pomocníkem, kde najít zubaře, který přijímá do evidence, je web České stomatologické komory. Stačí kliknout na záložku "nová evidence" a najít si dle kraje, okresu a města volného dentistu. Jenže třeba v celém Ústeckém kraji je volných zhruba šest ordinací.

Proč nejsou zubaři?

Podle zubařky Markéty Bartůňkové zájem ze strany studentů o stomatologický obor je. „Ale kapacity jednotlivých fakult jsou stále nedostatečné a v okamžiku, kdy budou fakulty přijímat více studentů, bude rapidně klesat kvalita výuky," vysvětlila.

Dalším problémem českého zdravotnictví je nedostatek peněz. „Pojišťovny mají prostě svoje limity a smlouvy uzavírají do jejich naplnění. V Praze jsou koncentrovaná výborná pracoviště a možnosti získat cenné zkušenosti. A podle mého názoru se až po jejich nabytí můžete vrátit do regionu a pomáhat lidem na odpovídající úrovni," říká zubní lékařka Markéta Bartůňková.

„A to už nemluvím o tom, že zařídit a vybavit špičkové pracoviště je velmi nákladné a bez jakékoliv pomoci hned po studiích pro mladého zubaře nerealizovatelné," dodává lékařka.

Máte podobné zkušenosti? Jak hledáte a podle čeho vybíráte zubaře? Máte nějakou radu? Napište ji do diskuse pod článkem a podělte se s ostatními.

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.32 hvězdiček / Hodnoceno: 28x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!