Jak na samovyšetření prsou?

11. únor 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

O ženských ňadrech toho bylo napsáno a vyřčeno mnoho. Muži je milují, rádi se na ně dívají, laskají je. Najdou se tací, kteří jsou blázni do malých, jiným se líbí, když se jim nevejdou do dlaně. A my často při pohledu do zrcadla kritizujeme jejich velikost i tvar. Ta, která nosí podprsenku velikosti malého stanu, ráda by měnila s tou, která si může dovolit vyběhnout jen tak bez ní.

Zdroj: pixabay.com / BobineZdroj: pixabay.com / Bobine

Přestaňme být nespokojené s tím, co nám příroda nadělila a zajímejme se více o to, zdali jsou naše prsa zdravá. K tomu nám slouží především jednoduché vyšetření přímo v teple domova.

Samovyšetření prsů bychom měly provádět přibližně pět až deset dní po zahájení menstruace a to každý měsíc pravidelně! Je na čase si sáhnout do svědomí! Děláme to tak, nebo spoléháme na to, že nás se to netýká a nikdy nebude?

Ani sebevědomá Linda si ve svých pětadvaceti letech nepřipouštěla, že by se tento problém mohl týkat právě jí. Ovšem jednou při oblékání narazila na bulku v pravém prsu. Přes svoji pracovní vytíženost, ale nenašla čas na prohlídku u lékaře.

Teprve pod nátlakem svého přítele vyrazila na vyšetření, kde ji bylo sděleno, že je nutné bulku z prsa vyjmout a odeslat nález na histologii.

"Nikdy mě nenapadlo, že ta obyčejná "věc" v prsu by mohla znamenat tak vážné onemocnění. Když mi byla diagnostikovaná rakovina prsu, zhroutil se mi celý svět. Měla jsem pocit, že umřu, bez boje a hned," vypráví Linda o okamžiku, kdy se dozvěděla, že ji postihlo toto onemocnění.

Nakonec ale sebrala veškerou sílu a s pomocí přítele a rodiny začala se zákeřnou nemocí bojovat. Její boj trval téměř rok, kdy podstoupila chemoterapie a radioterapii.

Nyní se zdá, že má vyhráno, ale strach má stále. "Díky rakovině jsem přehodnotila celý svůj život. Začala jsem si užívat každého dne, neřeším malichernosti a zdraví pro mě má daleko větší hodnotu, než dřív. Není totiž vůbec jisté, že budu zdravá i nadále,“ říká s pokorou dnes již vyléčená žena.

Linda přišla včas. Bohužel 60% žen přichází ve stadiu, kdy je pravděpodobné, že přijdou o prs a musí bojovat o život.

O tom, že je nutné, aby se o tomto druhu rakoviny mluvilo, je přesvědčena i společnost Avon Cosmetics, která v České republice nepůsobí jenom jako prodejce známé a oblíbené kosmetiky, ale bojuje již 18. rokem proti rakovině prsu v rámci iniciativy Avon proti rakovině prsu.

Lutfia Volfová  z této společnosti k tomu říká: "Ročně přibývá přibližně šest tisíc žen, které jsou nuceny s rakovinou prsu bojovat. Bohužel je toto onkologické onemocnění také nejčastější příčinou úmrtí žen ve věkové kategorii 20 – 54 let a to i přesto, že rakovina prsu je poměrně snadno léčitelná, pokud je nádor odhalen včas. Z tohoto důvodu je tedy zásadní informovanost žen o nutnosti samovyšetřovat se a pravidelně docházet na vyšetření do screeningových center. Dámy, neváhejte, začněte praktikovat pravidelné samovyšetření prsou a objednejte se na vyšetření  k lékaři.“

A jak tedy takové vyšetření prsou doma provádět?

  • Pravidelně každý měsíc!
  • Nejdříve metodou sebepozorování v zrcadle a potom pohmatem – jemným kroužením třemi prsty.
  • Vyšetřovat je nutné nejen celá prsa, ale i jejich okolí, podpaží a jamku nad klíční kostí.
  • Nesmíme zapomenout ale i na bradavky, vyšetřují se stejným způsobem jako jejich okolí. Jemným stlačením bradavky se ujistíme, že neteče mléčný nebo krvavý výtok.
  • Při samovyšetřování je důležité měnit polohu, vyšetřovat ve stoje i vleže, některé změny na prsech totiž mohou být v začátcích odhaleny právě jen v jedné z poloh.
  • Začít je třeba velice jemným tlakem a postupně tlak zvyšovat.
  • Při jakémkoliv podezření se nebojte a navštivte lékaře!

Třeba si teď říkáte: "To se mě opravdu nemůže stát!“ Možná ano, možná ne. Neriskujme a o svá prsa pečujme. Svůj život máme přece rády, a tak o něj nechtějme přijít jen kvůli naší lenosti nebo studu.

Mít zdravá prsa je snem každé ženy s rakovinou… tak ať se sen stane skutečností.

SOUVISEJÍCÍ: Angelina Jolie upozornila na vážný problém. Každý rok zemře v ČR na rakovinu prsu tisíce žen

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!