Jak na podzimní chmury a deprese aneb pryč se špatnou náladou

3. říjen 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

V létě jsme si zvykli na slunečné počasí a příjemné teploty. S přicházejícím podzimem se počasí mění, sluníčka je stále méně, teploty klesají a objevují se mlhy a plískanice. Dovolená je za námi, blíží se Vánoce, přichází nachlazení a nemoci. To vše má negativní dopad na naší psychickou pohodu.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Právě v podzimních dnech lidé častěji přepadá úzkost, špatná nálada nebo v nejhorším případě dokonce deprese. A protože krása pochází z našeho nitra, je potřeba se udržovat v dobré náladě. To ovšem není tak snadné.

Máte špatnou náladu?

Špatnou náladu má čas od času každý z nás. „Nálady jsou považovány za určitou zvláštní, trvalejší formu emocí. Mohou vznikat v závislosti na aktuální situaci člověka, při změnách tělesných stavů či životních podmínek,“ vysvětluje Andrea  Mládková z Psychosomatické ordinace a pokračuje. „U většiny zdravých lidí se nálady v průběhu času rovnoměrně mění, což je přirozené.“ Je tedy třeba naučit se rozpoznat hranici mezi špatnou náladou a depresí.

Jak s těmito náladami bojovat? Dr. Mládková k tomu dodává. „Prvním krokem je naučit se takové okamžiky a prožitky přijímat. Vědět, že je to tak v pořádku, když jsem z něčeho smutný a umět se svými emocemi pracovat a naslouchat jim.

S náladami lze pracovat také aktivně. Jistě znáte ten pocit, když cvičíte, jak se potom cítíte svěže a příjemně? Každodenní aerobní aktivita trvající alespoň 20 – 30 minut nejlépe ráno je naprosto ideální. Naučte se radovat z drobností, pochvalte se a udělejte si alespoň občas radost. To je nejlepší prevence proti špatné náladě.

Co je to deprese?

Na druhé straně stojí deprese, která je závažnější. „Obecně se deprese vyznačuje smutnou depresivní náladou, ztrátou zájmů a radosti z aktivit, která nás dříve těšily, poruchami spánku, poklesem energie, sníženou sebedůvěrou, výčitkami vůči vlastní osobě, poruchami chuti k jídlu a ztrátou sexuální touhy,“ dodává Dr. Mládková.

Ale pozor, v případě deprese si už člověk často nedokáže poradit sám. „ V takovém případě je vhodné vyhledat pomoc odborníka, který pomůže zorientovat se v situaci, nastavit priority a porozumět sobě,“ dodává Dr. Mládková.

Podzim trochu jinak

Pokud vaše špatné nálady souvisí se změnou počasí a častou nemocností, zkuste si udělat podzim trochu jinak. Proč nevyrazit na dovolenou k moři v říjnu? V Egyptě je v tomto období velmi příjemně, teploty se stále blíží k třicítce.

Načerpáte tak dostatek sluneční energie, prohřejete se a přijdete na jiné myšlenky. O víkendu nemusíte sedět zavření doma, vyrazte s rodinou na výlet. Podzim je ideální doba k pouštění draka, cykloturistice nebo jen tak k procházkám. Příroda je na podzim velmi krásná díky pestrým barvám a blížící se Vánoce také nejsou důvod k panice.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!