Zmrazit vajíčka na dobu, až najdu toho pravého…

8. červen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Pár krátkých románků na škole, potom jeden dva trvalejší vztahy na vysoké. Když už by to vypadalo, že je čas na založení rodiny, přijde do toho velice lukrativní pracovní nabídka, která se neodmítá. Po čase nás upustí přítel, protože máme při budování kariéry minimum času na soukromý život. A pak, když už nám začínají pomalu a tichounce tikat hodiny, označující, že teď je ten správný čas na dítě, zjistíme, že nám chybí někdo velice podstatný - otec dítěte.

Zdroj: pixabay.com/AnnaMoraisZdroj: pixabay.com/AnnaMorais

Možná, že za tím, že nemáme po boku toho pravého, nemusí stát jen budování kariéry, důvody jsou u každé různé. Není chuť se vázat po předešlé špatné zkušenosti, máme na partnera vysoké nároky, a čím jsme starší, tím horší je, vybrat někoho podle svým představ.

Když nejde vše podle plánu

Ať je to tak, nebo jinak, jak dlouho může žena čekat s otěhotněním? Řešením může být odebrání a zmražení vlastních vajíček na dobu, než se objeví náš vysněný muž. Pro toto řešení se rozhodla i třicetiletá Iva.

"S přítelem jsem žila několik let, rozuměli jsme si, cítila jsem se po jeho boku jako skutečná bohyně. Nečekaně jsem ale zjistila, že mě tři roky podvádí a tak jsem na prahu třicítky zůstala sama. Děti chci, těším se na ně, ale vím, že moje tělo stárne a bojím se, že až přijde na věc, moje plodnost bude snížena," říká maskérka Iva.

A dodává: "Rozhodla jsem se pro odebrání a uschování vlastních vajíček. Kdo ví, třeba najdu partnera za rok a dítě brzy přijde i bez zásahu lékařů, ale chci mít pojistku, kdyby tomu tak náhodou nebylo."

Důležité je přijít včas!

Zdá se vám tento scénář jako ze science fiction? Vůbec ne. S rozmachem umělého oplodnění se nabídka center asistované reprodukce dále rozšiřuje. Uchování pohlavních buněk patří dnes mezi hojně využívaný program prevence.

To potvrzuje i MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D ze Sanatoria Repromeda v Brně: "Ženy přicházejí na odběr za  účelem uchovávání vajíček čím dál tím častěji. Bohužel většina z nich zatím přichází až ve věku, kdy není optimální výtěžnost této metody," vysvětluje.

A pokračuje: "Aby vše fungovalo optimálně, měla by si žena nechat oocyty uchovat do 30 let. Ty ženy, které přicházejí po 35. roce, již mají šanci na zisk zdravých vajíček značně nižší, ale dá se říci, že lépe si uschovat vajíčka i v tomto věku, pokud žena zatím z různých důvodů otěhotnět nechce, nežli neudělat nic."

Šance na dítě i po letech

Mladá žena, která se rozhodne pro uchování svých vajíček, projde hormonální stimulací, na jejímž konci jí jsou během krátkého zákroku pod narkózou, odebrána a následně zmražena vajíčka. A jaké je úspěšnost, že se po letech uložení vajíček, podaří ženě otěhotnět?

"Záleží samozřejmě na kvalitě vajíček a jejich počtu. Po rozmražení nejsou schopna oplození všechna vajíčka a tudíž pokud žena absolvuje proces stimulace a odběru vícekrát, má o to vyšší šanci, že bude mít dostatek kvalitních vajíček i po rozmražení a že otěhotní. Pokud je vajíčko a následně embryo kvalitní a geneticky normální, má žena stejnou šanci jako při klasickém mimotělním oplození," říká Kateřina Veselá.

A tak si žena po letech může dojít do centra pro svá vajíčka, která budou oplodněna partnerem pro život. Někdo může tento způsob oplodnění odsuzovat, je ale pravda, že mnohým bezdětným párům, či zoufalým ženám, přinesl vytoužené dítě…

SOUVISEJÍCÍ: Když dítě nepřichází aneb jak se chovat, když chceme otěhotnět

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!