Žena se v průběhu měsíce mění. Mění se jí hormony, říká Dagmar Kožinová

18. březen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Příjemná, vstřícná, silná a energická žena. Tak na mě působí Dáša Kožinová, manažerka, autorka projektů Ženské cykly a Můj rozchod. Je matkou dvou dcer, ale především žena, která se snaží pomáhat ostatním ženám. Aby pochopily svoje tělo a žily s ním v dokonalé harmonii.

Dagmar Kožiinová. Foto: archiv Dagmar KožinovéDagmar Kožiinová. Foto: archiv Dagmar Kožinové

Kde berete energii pro svoji práci?

Někdy je to velmi těžké, zrovna dneska mám pocit, že energie moc nemám, ale je pravda, že přecházím do ovulační fáze a v ovulační fázi dochází trošku k poklesu energie a navíc jsem už hodně dlouho neodpočívala. Jsem manažerka. Ve svém volnu se věnuji buď plně rodině a v okamžiku, kdy dcera není doma, ale je u svého tatínka, tak se věnuji svým projektům. Navíc ještě studuji psychologii, takže skutečně nemám prostor pro odpočinek. Nicméně aktivity, které dělám, beru spíše jako relax. Někdo čte knížky, já se věnuji ženám, dělám webináře, dělám ženské kruhy a pak cítím tu energii.

Takže práci na projektech berete jako koníček?

Ano, přesně tak.

Projekt Ženské cykly pomáhá ženám v pochopení sama sebe, svého těla, své cykličnosti. Můžete čtenářkám říci více o fázích cyklu?

Žena se v průběhu měsíce mění, mění se hormony v našem těle a tím, že jsme cyklické, přichází určité fáze, kdy máme zesílené, ale také zeslabené nějaké schopnosti. Fáze jsou celkem čtyři.

První je fáze menstruační. Menstruace trvá asi pět dní a je zřejmá, každá žena ji pozná. Většina žen má s menstruací něco spojené, některé mají bolesti břicha, nevolnosti, jsou unavené. Menstruaci zkrátka nějakým způsobem vnímáme, třeba i kvůli nepříjemným hygienických pomůckám, nebo tomu, že v této fázi nemůžeme dělat úplně všechno, tak jak jsme zvyklé.

Já to vždycky přirovnávám k přírodě a v tomto případě je to zima. V zimě příroda odpočívá a to by přesně měla dělat v této fázi i žena. Jsme vlastně v těle stařeny, kdy stařena je moudrá žena, která ví a měla by také daleko víc odpočívat než mladá dívka

V tomto období nám nejde logické myšlení, je to doba, kdy se žena zastaví a jen tak hledí, kdy dokáže "meditovat" během dne, ale zároveň rozlišuje, co je podstatné v životě a co ne. Pokud tedy máme pocit, že něco chceme z života vypustit, nebo do něj naopak chceme něco nového, tak v této fázi to dokážeme pěkně vyhodnotit. A to je to, co by žena měla poslouchat - vnitřní moudrost, svoji intuici.

Jak vypadá druhá fáze?

Pokud žena během menstruace správně odpočívá, dostává se do další fáze a to je fáze mladé dívky, nebo také jaro, takže se v nás opravdu probudí život, energie. Vzbudíme se a jsme optimistické, máme chuť do života a všechno nás baví, jsme nadšené, máme chuť i v práci dělat něco nového, pouštíme se do nových akcí, plánujeme dovolenou, výlety, zkrátka jsme plné nadšení a energie a navíc jsme dobré i v logice.

Někdy se ale může stát, že si toho na sebe dáme strašně moc. Chceme mít všechno super, tlačíme na ostatní, partner nám nestíhá, děti nám nestíhají. Doma začneme své děti více vychovávat. Tato fáze je trošku neempatická. My to samozřejmě necítíme, chováním se tady hodně podobáme mužům - chceme výkon, akci, řešit a moc už nevnímáme ty vztahy.

Pracovně je to velmi dobrá fáze, na vztahy je lepší než třeba premenstruační, nicméně může sebou nést riziko, že na partnera tlačíme, ať konečně něco dodělá a nevnímáme jeho potřeby, nebo třeba to, že mu není dobře.

Jsme ve třetí fázi ke svým mužům empatičtější?

Tuto třetí fázi našeho cyklu milují všichni naši rodinní příslušníci. Je to fáze ovulační a to je ta nejkrásnější a nejvíc ženská fáze, archetypálně je přirovnávaná k létu nebo jako žena matka nebo milenka. Máme chuť s partnerem víc komunikovat, bavit se, zkoumat jeho potřeby, když přijde unavený z práce, tak se o něj postarat. Nemáme tendenci na něj tlačit, věci vnímáme úplně jinak. Hrajeme si s dětmi a i okolí vnímáme a chápeme. Najednou se v nás zkrátka probudí taková krásná ženská jemnost a něžnost. Je to opravdu nádherná fáze pro vztahy, takže když člověk jede v této fázi na dovolenou, tak si to opravdu všichni užijí.

A samozřejmě to příroda zařídila tak, že v této době daleko víc přitahujeme muže. Ženy se lépe oblékají, více na sebe dbají, vezmou si šaty, rtěnku, něco výraznějšího nebo pastelové barvy. Není to ale něco, co bychom dělaly vědomě, ale vyloženě podvědomě. Když v této fázi půjde žena do společnosti, tak se za ní chlapi otočí. Úplně skvělá fáze pro jakékoliv jednání, ale i pro vztahy.

A jak jsme na tom s pracovním nasazením?

Pracovní výkon není úplně stoprocentní, je to spíš o té komunikaci. Pokud člověk dělá s lidmi, je to fajn, protože může spoustu věcí narovnat. Já mám ráda, pokud mám v této fázi pohovory se svými lidmi, protože tam je taková něžná jemná energie, která dává důvěru tomu druhému, takový ten klid a uklidnění.

A jak vypadá poslední fáze?

Nakonec přichází premenstruační fáze, která je z hlediska hormonálních výkyvů pro ženu nejsložitější, tam už se dějí věci, které ani my samy často nechápeme. Stáváme se v této době čarodějkou. Ráno vstaneme, máme pocit, že nevypadáme dobře, vlasy jsou špatně, pleť je špatně, jsem tlustá a nic mi nesluší a ta kritičnost často přechází i do vztahů, takže partner nás strašně štve, hrozně nám vadí, nemůžeme ho vedle sebe snést, a říkáme si: Proboha, proč s ním jsem?

Myslím, že spoustu žen toto zjištění uklidní, že někdy jsou tyto pocity úplně normální…

Ano, pokud je to jednou za měsíc, je to v pořádku, horší je, když se tyto pocity vůči partnerovi objevují ve všech fázích. Ale pokud je to opravdu jen jednou za ten měsíc, tak se stačí zastavit, uklidnit se a říct: Ne, nebudu to teď řešit!

Hlavně je také důležité, aby to věděl i ten partner, že jsme v této fázi a nepouštěl se do dalších debat, protože úplně nejhorší, co může muž udělat je říct: Tak co ti na mě vadí? Protože ta žena je v té fázi hodně upřímná a jak je kritická, tak mu řekne věci, které by mu nikdy neřekla a vzniká tak mnoho zbytečných konfliktů. Je to velice náročné období pro oba partnery a navíc se samozřejmě může stát, že se žena přetáhne a jakmile k tomu dojde, tak je ještě víc nervózní, protože fyzicky už prostě nemůže.

Myslíte, že fáze menstruace je ovlivněna tím, jak jsme prožili část premenstruační?

Rozhodně. Na menstruaci má vliv tedy i nezdravé stravování, to si spousta žen neuvědomuje. Stravování s tím opravdu hodně souvisí a také stres. Pokud se v té premenstruační fázi vystavujeme stresu, hodně na sebe tlačíme, tlačíme na okolí a necítíme se dobře, hromadíme si takový ten vnitřní stres, takže se to pak odrazí v bolestivé menstruaci. Někdy tam mohou být i opravdu zdravotní problémy, ale dost často to může být tím stresem, tím že neposloucháme své tělo, nevypneme. Poslední tři dny před menstruací je třeba opravdu zpomalit a respektovat potřeby svého těla.

Na svém webu je k dispozici i online program pro muže s názvem Poznej svoji ženu.

Ano, je to velmi jednoduchý online program. Jedná se o cyklus 5 mailů. V prvním mailu je vysvětlena cykličnost, co to vůbec je, pak se to startuje v den menstruace jeho ženy a pak v rozmezí asi 7 dnů přijde vždycky mail, v kterém má muž upozornění, co se s jeho ženou děje, čím žena prochází, na co by si měl dát pozor, na co by se měl zaměřit a čeho by si mohl všimnout. Navíc v mailech jsou odkazy na jednotlivá zajímavá videa, webináře, Show Jana Krause, takže muž, když má zájem, může jít i dál, když ne, tak ty povrchní informace stačí. Já si myslím, že mužům kolikrát stačí trochu, oni nepotřebují jít do hloubky, tak jako my, ale pro harmonický život úplně postačí, když to zaznamenají, všimnou si a vezmou na vědomí, že to tak v té oné fázi je.

Myslíte, že se muži stydí o menstruaci mluvit?

Nevím, jestli se stydí o menstruaci mluvit více muži nebo spíše ženy. Na mém webu je registrovaných více žen než mužů, takže předpokládám, že tento online program pro muže, žena koupí svému muži, aby ji lépe pochopil. Když jsem byla v Show Jana Krause, tak přišlo daleko více pozitivních reakcí od mužů. A všimla jsem si, že když proběhne takhle něco v televizi, nebo někde jinde, tak muži to vnímají líp. Muži nemají ostych o tom mluvit, pokud ho nemáme my.

Berete účinkování v Show Jana Krause jako dobrou propagaci projektu Ženské cykly?

Já jsem to vnímala velmi dobře, protože to byl normální příjemný rozhovor, kde jsem se pobavila, zasmála a přišlo mě, že to zasáhlo poměrně široké spektrum lidí.

Plánuje nějaký nový projekt?

Mám v hlavě nový projekt a momentálně na něm pracuji. Jmenuje se Umění vést a vychází z toho, že pracuji již 18 let ve vedení lidí. Uvědomila jsem si, že spousta lidí s tím má problém. Mnoho žen se snaží vést mužsky a já naopak vedu hodně ženským způsobem. Takže projekt Umění vést by měl být návratem k přirozené ženskosti, ale zároveň k uvědomění si jedinečných schopností každého člověka. Není to projekt jen pro ženy, ale i pro muže. Cílem je najít silné stránky člověka a na tom postavit kariéru. Mnohdy to vede k tomu, že s mnohými lidmi se prostě rozloučíme, ale je to i pro jejich dobro, protože není nic horšího, než když děláte práci, která vás nebaví, a navíc takovou, na kterou nemáte schopnosti, která nejde z vašeho srdce…

Z jakého projektu máte největší radost?

Momentálně mám největší radost z projektu Ženské cykly. V rámci tohoto projektu mám on-line program Cesta harmonické ženy. Loni tímto programem
prošlo přes 40 žen a já si uvědomuji, jak se ženy krásně posouvají, jak se jim změnil život. S více než deseti mám pravidelný kontakt, sleduji
jejich projekty, cesty a vidím, jak rozkvetly. Začaly poznáním sebe samé, svého měsíčního cyklu a nyní si vylepšují vztahy nebo objevují
novou práci, nové výzvy v této oblasti. Občas mám krizi, říkám si, proč to všechno dělám, proč radši víc neodpočívám, ale pak vidím ty rozkvetlé
ženy kolem sebe a to mě vždycky nakopne a dává mi to smysl.

SOUVISEJÍCÍ: Jak ovlivňuje hormonální antikoncepce osobnost ženy?

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!