Vytoužené dítě v nedohlednu? Nebojte se umělého oplodnění

29. červen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Před více jak třiceti lety u nás bylo umělé oplodnění teprve v plenkách. Málo kdo si asi pomyslel, že dnes tímto způsobem přijde na svět v České republice 5 až 6 procent dětí. Před tím měly neplodné páry jen dvě možnosti. Buď se smířit s krutým osudem a žít v bezdětném svazku dál, nebo zažádat o adopci a čekat, zda projdou složitou a náročnou cestou do evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči. Dnes, pokud se ženě nepodaří otěhotnět do roka, je pár většinou odeslán na specializovanou kliniku a najednou je tu naděje…

Těhotná žena. Zdroj: Pixabay.comTěhotná žena. Zdroj: Pixabay.com

Před více jak třiceti lety u nás bylo umělé oplodnění teprve v plenkách. Málo kdo si asi pomyslel, že dnes tímto způsobem přijde na svět v České Republice 5 až 6 procent dětí. Před tím měly neplodné páry jen dvě možnosti. Buď se smířit s krutým osudem a žít v bezdětném svazku dál, nebo zažádat o adopci a čekat, zda projdou složitou a náročnou cestou do evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči. Dnes, pokud se ženě nepodaří otěhotnět do roka, je pár většinou odeslán na specializovanou kliniku a najednou je tu naděje…

Když dítě nepřichází

Ten, kdo nezažil, asi nepochopí, jak strašné období prožívá žena, které se nedaří otěhotnět. Prvních pár měsíců žena s nadšením čeká na dvě čárky na těhotenském testu, po půl roce už každou další menstruaci vydatně obrečí. Psychika hraje i v tomto ohledu velikou roli a tak čím delší je snažení se o dítě, tím větší je touha po něm, která často blokuje správné fungování těla.

Ze sexu se stává jen prostředek ke zplození, což může vést k dalším partnerským problémům. Návštěva centra asistované reprodukce může být pro takový pár doslova vysvobozením. Partneři najednou vidí možnost, mají naději a víru v to, že budou jednou v náručí držet své vytoužené dítě.

Neplodnost u mužů i žen

A po jak dlouhé době se pár nejčastěji odhodlá pro návštěvu centra asistované reprodukce?

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. ze Sanatoria Repromeda říká: "Období, za které k nám pár zavítá, je u každého páru odlišné a pohybuje se od 6 měsíců až po 10 a více let marného snažení." Lékařka také udává, že muži a ženy se podílejí na problému neplodnosti rovným dílem. ,,Je řada párů, které mají více faktorů a také se mohou u jednoho páru kombinovat faktory mužské a ženské. S rostoucím počtem faktorů šance na úspěch klesá, i když řešení ani v tomto případě jistě není nemožné," vysvětluje ředitelka sanatoria Kateřina Veselá.

První konzultace napoví

I šestatřicetiletá Světlana toužila spolu s manželem dlouho po dítěti, ale marně. Po třech letech snažení, Světlana konečně svého muže přemluvila k navštívení centra asistované reprodukce. "Nakonec na konzultaci v centru kývnul a já měla pocit, že do roka a do dne budu mít v náručí svého vytouženého chlapečka nebo holčičku. Ukázalo se, že problémy mám především já, ale částečně i manžel," svěřuje se Světlana, která stále bojuje a pokračuje: "Podstoupila jsem hormonální stimulaci, punkci vajíček i jeden embryo transfer, který bohužel nedopadl pozitivně. Budeme své štěstí ale zkoušet dál a věřit, že se to podaří."

Jak už napověděl příběh Světlany, po první konzultaci pár získá potřebné informace a speciálně vyškolený personál poradí, co dál. Každý příběh je jiný, a proto se lékaři snaží postupovat u každého individuálně a tak, aby došlo k otěhotnění co nejdříve.

SOUVISEJÍCÍ: Jak pomoci neplodnému páru? Darujte vajíčka!

Pro někoho je umělé oplodnění běh na dlouhou trať a bohužel jsou i páry, které se svého vytouženého dítěte nikdy nedočkají. Na druhou stranu je tu ale velká skupina mužů a žen, kterým se díky lékařům splnil sen. V rukách drží to nejkrásnější dítě na světě…a že je zkumavky? To přece vůbec nevadí…


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!