Třicítka na krku a stále sama aneb jak najít perspektivního partnera

28. květen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Nedávný dámský dýchánek, kterého jsem se účastnila, byl velice zábavný. Už po dvou skleničkách vína jsme otvíraly témata, za která by se řečtí filosofové nemuseli stydět. Zábava byla v plném proudu a po další rundě kvalitního pití to přišlo: "Co dělám špatně? Proč jsem pořád sama?" zeptala se naše opuštěná jednatřicetiletá kamarádka s povzdechem.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Kdyby nám bylo o patnáct let méně, možná bychom nad tím mávly rukou a bavily se dál z jiného soudku. Takhle nad námi tato otázka visela celý večer… Možná proto, že se to netýkalo jen jedné kamarádky, ale dalších třech přísedících dam.

Pokud by se jednalo o sraz nepohledných třicátnic, nebylo by se čemu divit. Problém byl však v tom, že v kráse opravdu zakopaný pes nebyl. Tak kde? Proč jsou dnešní krásné, chytré a milé "holky" s třicítkou na krku samy?

Dobrovolně sama!

Statistická data jsou neúprosná! Ukazují, že 30% dnešních třicátníků je bez partnera. Podle psychologa a specialisty na partnerské vztahy Pavla Rataje jsou ale důvody pro život single různé.

Jednu skupinu tvoří tzv. dobrovolníci, kteří se nechtějí z mnoha různých důvodů vázat. Příčinou může být špatné dětství, zraňující či neuspokojivé předchozí vztahy, vztahová nezralost, strach ze ztráty svobody nebo ze závazné blízkosti a z odevzdání se. Na vině může být i příliš těsný vztah s otcem nebo citová neseparovanost od původní rodiny.

Teď né! Buduji kariéru!

Často i cesta za pracovním postupem zajistí, že tak nějak není čas na život ve dvou. Tyto třicátnice upřednostňují investici do kariéry či zajištění budoucnosti.

"Stále více žen se vrhne do práce a budování kariéry. Někdy je to navíc doplněno rozhodnutím, že nechtějí děti. V Německu je to už dokonce každá pátá vysokoškolsky vzdělaná žena," říká Pavel Rataj.

"Peníze umožňují jistý komfort a materiální způsob svobody. Tím se ale většinou roztáčí bludný kruh, protože taková žena pak hledá většinou partnera minimálně na podobné ekonomické úrovni a tím se okruh možných adeptů výrazně zmenšuje."

Když začnou tikat…

Pak tu máme další skupinku třicátnic, a to jsou ženy opuštěné - většinou po předchozím dlouhodobém vztahu. Opouštějí nebo jsou opuštěny partnerem, který nechtěl udělat další důležitý krok. Žádná svatba ani děti.

"Biologické hodiny tikají, tlak se zvětšuje a opasek se, u neperspektivních partnerů, utahuje. To někdy vede k opuštění vztahu a následné samotě. Pak je zde období hledání nového perspektivnějšího partnera. Některé ženy jdou do rizika a berou to šupem a jiné se chytnou do pasti," popisuje Rataj.

Snížit své nesplnitelné nároky!

Co si ale budeme povídat, každá hledá prince na bílém koni, "pana Božského", člověka úžasného, krásného a stvořeného jen pro nás. Jen se přiznejme, která z nás si občas nevysnívá scény jak z červené knihovny?

Neovlivňuje náš výběr oblíbený seriál? Nezvyšujeme nároky na muže našich snů? Dnešní doba, media, knihy či filmy přináší velkou zátěž pro partnerské vztahy.

"Existuje mnoho podob vztahu, které jsou až nereálné, mnoho emocí, které ve vztazích nejsou dlouhodobě možné. Nároky, které jsou nesplnitelné. A tak je mnoho třicátníků zklamaných romantických idealistů, které pokud neprojdou změnou základního nastavení, tak budou i nadále opuštěni," situaci psycholog Rataj.

"Medializace vztahů, pak přináší i problém v seznamování, kdy si lidé nevěří, nebo vymýšlí nesmyslné strategie, které vztahy zkomplikují hned od začátku," dodává psycholog.

A tak zkusme být samy sebou a nesnažme se jít s davem. Co na tom, že mi je třicet a jsem stále sama? Je třeba se z toho hroutit? Hoďte za hlavu všechny ty řeči o tom, že vám ujíždí vlak a zaměřte se na něco jiného.

Cestujte, poznávejte nové kraje, zkuste nový sport, dodělejte si školu nebo třeba vyrazte do nového baru a s partou kamarádek protancujte celou noc. Nesnažte se ulovit někoho za každou cenu a dostat se tak do kolonky "zadaná třicátnice", ale mějte oči otevřené! Možná právě "ON" přijde ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat…

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.27 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!