Sžírá vás žárlivost partnera? Dokáže ničit vztahy, rodinu i přátelství…

3. listopad 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Někdy se říká, že alespoň špetka žárlivosti by měla být v každém vztahu. Kdo ale zažil neustálé vyptávání, kontrolování, zakazování a ponižování, má na to asi jiný názor. Žárlivost dokáže ničit vztahy, rodinu i přátelství…

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Na začátku vztahu vidíme většinou vše zalité sluncem. Partner je milý, zamilovaný, úžasný. A my přes růžové brýle často nepoznáme, že chodíme s žárlivcem, který nám brzo začne nastolovat svá pravidla. O tom, jak může být žárlivost zlá, ví své i jednatřicetiletá Ivana na mateřské dovolené.

Když začne žárlit…

Když se s manželem poznali, byla to láska jako trám. Ona měla za sebou pár krátkodobých vztahů, on jeden dlouholetý, ze kterého se dlouho nemohl dostat. "Bylo to jako z pohádky, nosil mě na rukách, věnoval mi každou chvilku svého času. První rok jsem byla tak zamilovaná, že jsem neviděla napravo ani nalevo," říká Ivana, která po dvouletém vztahu kývla k svatbě.

Teprve po ní znejistila, zda udělala správně. "Najednou mu vadilo, když jsem pozvala čerstvě rozvedenou kamarádku večer na víno. Zakázal mi s ní telefonovat, a kontrolovat mi mobil, zda to neporušuji. Bál se, že i já si najdu milence, jako ona a odejdu od něj! Přestala jsem chodit na jógu i angličtinu, protože měl pocit, že je to zbytečné a neměla bych se předvádět. Krátce na to jsem otěhotněla, a tak jsem měla pro okolí alespoň výmluvu. Nakonec se to vyhrotilo tak, že jsem po narození syna musela hlásit, kam jdu a kdy se vrátím, jak kdyby mi bylo 12 let. Bylo to tak ponižující," přiznává se slzami v očích Ivana.

Život plný zákazů

Situace se dál vyhrocovala, Ivana byla neustále pod dohledem. "Kamkoliv jsem šla, třeba jen na nákup, nebo k rodičům, musela jsem se mu telefonem ohlásit a říct, kam jdu a co mám na sobě. I v létě mi zakazoval krátké sukně, prý tím schválně dráždím ostatní muže," vzpomíná Ivana na nesmyslné zákazy a pokračuje: "Bylo to absurdní, nikdy jsem ho nepodvedla, ani mu nedala záminku k tomu, aby si myslel, že někoho mám. Některé dny byl ale jako vyměněný, byl pozorný, milý, dokazoval mi lásku… jen kdyby v rohu nečíhala ta jeho protivná žárlivost."

Je tohle ale opravdu láska? A proč muži často žárlí úplně bezdůvodně?  Podle psychologa Pavla Rataje se žárlivost objevuje u mužů, kteří se cítí ohroženi, trpí pocity méněcennosti a nejsou stabilní. "Není výjimkou, že žárlivý muž tento model přijme z původní rodiny od otce," říká psycholog.

Není žárlivec jako žárlivec

Když už se z žárlivosti stane nemoc, není na co čekat a je třeba vyhledat odbornou pomoc. Málo který muž si ale dokáže přiznat, že chyba je opravdu v něm. A tak ženy žijí leckdy celá desetiletí pod dohledem a nemají sílu odejít. "Žárlivec dokáže dovést věci do extrému. Jeden den je schopný ztropit obrovskou žárlivou scénu a druhý den, dělá vše proto, aby mu bylo odpuštěno. Nosí květiny, dárky, nešetří omluvami a sliby, že už to nikdy neudělá. Je úžasný, skvělý, nejlepší. Ženě by snesl třeba i modré z nebe. Partnerku uchlácholí a ona uvěří. Jenže druhý den je všechno zase jinak," dodává Pavel Rataj.

Pokud se žárlivé výstupy vyhrocují a zhoršují, nenechte se dál omezovat a ponižovat a poraďte se s odborníkem. Od žárlení je už jen malý krůček k domácímu násilí. A až padne první rána, nečekejte na tu další, vezměte nohy na ramena a nenechte se uplatit horou květin ani prstýnkem ze zlata…

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!