Muž u porodu? Ano, ale dobrovolně

6. červen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Porod si každá z nás plánuje v těch nejrůžovějších barvách. Bude rychlý, bez komplikací a bude bolet, tak akorát. Máme pocit, že k tomu, aby to tolik nebolelo, zaručeně pomůže přítomnost partnera. A pak tu stojí tři druhy mužů.

Zdroj: pixabay.com/gaborfejesZdroj: pixabay.com/gaborfejes

Muži, kteří o to, být u porodu, opravdu stojí, ti, kteří o to ale vůbec nestojí, ale snad ze soucitu podlehnou manželčině vůli a pak skupinka těch, které na porodní sál nedostaneme ani párem volů. Co vlastně pro dnešní muže znamená, být u porodu? A mají zde muži místo, nebo je to jen výmysl moderní doby?

Zážitek na celý život

Pro mnoho mužů je přítomnost u porodu tím nejsilnějším zážitkem celého života. Na vlastní oči vidí příchod svého potomka na svět, jeho první nadechnutí, první křik. Ze seriálů známe především situaci, kdy se budoucí tatínek “složí“ a péče nemocničního personálu je potom dvojnásobná. Ano, stane se, ale většina partnerů, kteří se dobrovolně rozhodnou u porodu být, vydrží.

I třiatřicetiletý historik a otec tří dětí Tomáš Veselý vydržel a na sílu okamžiku, kdy drží v náručí ten uzlíček štěstí, nikdy nezapomene. "Když vám dají poprvé do rukou vašeho nově narozeného syna nebo dceru, je to nepopsatelný pocit," říká.

A dodává: "K prvnímu porodu jsem šel po dohodě s manželkou, která si mou účast u porodu přála. Ale nebyl v tom žádný nátlak, i já jsem chtěl být přítomen u této důležité události našich životů."

Jak trojnásobný otec popisuje, nejhorší je pocit bezmoci během porodu, když se vyskytly komplikace, se kterými nemohl nic udělat. Naštěstí vše dobře dopadlo a bez problému by šel k dalšímu porodu.

"Atmosféra u každého z porodů byla poněkud jiná, celkově však pozitivní, také díky příjemnému prostředí porodnice havlíčkobrodské nemocnice a ochotnému personálu," vzpomíná Tomáš Veselý.

Zůstat v klidu a naladit se na partnerku!

A jak se na přítomnost otce u porodu dívá porodní asistentka Milada Barešová, členka Unie porodních asistentek? "Pro muže může být přítomnost u porodu velmi náročný úkol. Proto párům doporučuji, ať si oba ujasní a formulují motivace, dají si možnost názor kdykoliv změnit a ať nemají nereálná očekávání," říká porodní asistentka.

"Pokud se rozhodnou spolu porod sdílet, je vhodná i příprava muže. Zní to složitě, ale v podstatě jde o to, říci mužům, že porodní sál není bojiště ani loviště. Když se muži podaří zůstat v klidu a „naladit se na partnerku“, může jí být dobrou podporou. Vyvrcholením je pak samotný okamžik zrození, který je neopakovatelným zážitkem na celý život, spojujícím novou rodinu," dodává.

Jisté je, že každá žena potřebuje u porodu něco jiného, ale klid, intimitu a bezpečí potřebují všechny. Některým ženám vadí světlo, jiným tma, jiné si přejí k plnému uvolnění relaxační hudbu, ale ani ta nemusí být příjemná všem. "Zdánlivé drobnosti mohou mít na pocit ženy a tím na vlastní průběh porodu veliký vliv.  Je-li partner schopen takovéto podmínky během porodu spoluvytvářet a podporovat, může být narození dítěte pro oba krásným zážitkem," tvrdí porodní asistentka Barešová s úsměvem.

Nepodlehnout tlaku okolí!

"Reakce mužů při porodu jsou velmi rozmanité a ne všechny jsou podpůrné a přínosné. Motivací k přítomnosti muže u porodu by rozhodně neměl být tlak okolí. Muži někdy čelí obvinění ze zbabělosti nebo nedostatku lásky k partnerce. Tak tomu rozhodně není. Není povinností muže ženu k porodu doprovodit, a pokud půjde, je dobré si předem říci, že oba z partnerů mají právo svůj názor změnit," sděluje asistentka Barešová.

A pokračuje: "Partner může kdykoliv z porodního sálu odejít nebo vyslyšet přání partnerky, aby se vzdálil. Muži, kteří se necítí dobře, mají strach, obavy, jsou nervózní, nejsou pro porod přínosem. Žena neklid velmi dobře rozpozná a její, do té doby dobře nastavený hormonální systém, zpomalí či úplně zastaví vyplavování oxytocinu, hormonu zodpovědného za porod. Proto není dobře setrvat u porodu v takovéto situaci."

A tak na to pamatujme, až opět budeme svého muže přesvědčovat k tomu, aby u porodu byl. Nemějme pocit, že mu na nás nezáleží, že nás nemiluje, nebo ho nezajímáme. "Dobrou podporující osobou přece může být i kamarádka, maminka, dula a porodní asistentka. Je dobré být otevřený všem těmto možnostem," dodává porodní asistentka Milada Barešová.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!




Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!