Jak pomoci neplodnému páru? Darujte vajíčka!
10. prosinec 2015 Stanislava Štěpánová komentáře (0)Mnoho párů se dnes bezúspěšně snaží o dítě, někdy i několik let, než navštíví centrum asistované reprodukce. Svěřením se do péče této instituce získává pár pocit, že nyní to již musí vyjít. Bohužel, někdy není vše, tak jak má a tak jediná šance, jak mít dítě, je cesta umělého oplodnění.
Mnoho párů se dnes bezúspěšně snaží o dítě, někdy i několik let, než navštíví centrum asistované reprodukce. Svěřením se do péče této instituce získává pár pocit, že nyní to již musí vyjít. Bohužel, někdy není vše, tak jak má a tak jediná šance, jak mít dítě, je cesta umělého oplodnění.
Překážka za cestou k dítěti
První konzultace v centru ale může ukázat, že žena není schopná vyprodukovat zdravá vajíčka a jedinou možností pak může být vajíčko od dárkyně. Pro ženu je to obvykle veliká rána, se kterou se je těžké smířit. I sedmadvacetiletá Monika to nemohla několik měsíců strávit a nechtěla o darovaném vajíčku slyšet.
"Najednou jsem si připadala, že nejsem žena. Manžel s tím neměl problém, ujišťoval mě, že to bude "naše" dítě, i když genetický materiál bude mít od jiné ženy. Po dlouhém váhání jsem ale kývla. Dítě přece bude růst v mém těle, porodím ho já a vychováme ho spolu s manželem a především! Budeme konečně rodina," říká Monika.
Když má žena chuť pomoci
Na druhé straně žije žena, která se nebála pomoci bezdětnému páru. I když neví, komu Radana svými vajíčky pomohla, dobrý pocit ji stále hřeje na duši. Osmadvacetiletá matka syna Prokopa se příliš nerozmýšlela, její sestra podstupovala právě umělé oplodnění, a i když vyšel první pokus, nebylo to pro celou rodinu zrovna lehké období.
"Uvědomila jsem si, že je spousta žen, kterým je odepřeno být matkou, a chtěla jsem pomoci. V té době mi v postýlce doma spal osmnácti měsíční chlapeček a já si neuměla představit, že bychom ho neměli. Proto jsem kontaktovala kliniku a domluvila si konzultaci. Prošla jsem obvyklou gynekologickou prohlídkou a genetickým vyšetřením. Po několika týdnech mi bylo oznámeno, že jsem vhodnou kandidátkou na dárcovství vajíček! Měla jsem opravdu skvělý pocit naplnění."
Vhodná dárkyně
Samotný výběr vhodné dárkyně je ale mnohem složitější. "Dárkyně musí mít věk v rozmezí mezi 18 a maximálně 35 lety, v praxi se kloníme k horní věkové hranici 33 let, protože celý proces nějakou dobu trvá. Při vstupní konzultaci se odebírá anamnéza – výška, váha, prodělané choroby, alergie, léky, operace, úrazy," říká MUDr. Irena Kultová z EUROPE IVF International.
"Dále se provádí gynekologická prohlídka s ultrazvukovým vyšetřením k vyloučení gynekologických abnormalit a k posouzení stavu a funkce vaječníků. Provádí se také odběr krve ke stanovení krevní skupiny s Rh faktorem a k vyloučení sexuálně přenosných chorob (žloutenka typu B a C, syfilis a HIV/AIDS ). Dále žena absolvuje genetické vyšetření (odběr krve a pohovor s genetičkou) k vyloučení geneticky přenosných chorob."
Pokud jsou všechna tato vyšetření v normě, může být žena zařazena do dárcovského programu. "Poměr žen, které se přihlásí a které se opravdu dárkyněmi stanou je přibližně 3 : 1," prozrazuje MUDr. Kultová.
Stimulace a odběr vajíček
Když je tedy vše v pořádku, nastává hormonální stimulace, kde za pomoci léků v podobě drobných podkožních injekcí dojde k stimulaci vaječníků a růstu folikulů, ve kterých vajíčka zrají. Podle ultrazvukového vyšetření se naplánuje den odběru - punkce, kdy jsou v krátkodobé narkóze vajíčka tenkou jehlou odsáta. Dárkyně ještě týž den odchází domů a další den může běžně fungovat. Vajíčka jsou poté vhodně připravena a oplodněna pro ženu, která dítě donosí.
A jaká jsou šance žen, které se rozhodnou podstoupit oplodnění s darovanými vajíčky?
"Možnost darovaného vajíčka využívají ženy, u nichž je velmi nízká pravděpodobnost otěhotnění s vlastními vajíčky, ať už mají málo vajíček nebo mají jejich vajíčka sníženou kvalitu. Úspěšnost otěhotnění s darovaným vajíčkem je poměrně vysoká, v roce 2014 jsme v našem centru dosahovali úspěšnosti okolo 65%," dodává MUDr. David Kult, vedoucí lékař EUROPE IVF International.
SOUVISEJÍCÍ: Vytoužené dítě v nedohlednu? Nebojte se umělého oplodnění
Cesta darování vajíček není úplně snadná a ve výjimečných případech může přinášet i jistá zdravotní rizika. Dobrý pocit ze svého činu jistě ale převáží všechna negativa, protože pro pár, který dostane možnost mít dítě, je tento dar tím největším v životě…
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!