Jak ovlivňuje hormonální antikoncepce osobnost ženy?

26. únor 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Hormonální antikoncepce se stala součástí života mnohých z nás. Bereme ji od puberty a některé ženy s přestávkou během těhotenství uzobávají pilulku za pilulkou celý život. Hormonální antikoncepce je přitom celkem spolehlivá, jediné, co pro zabránění těhotenství musíme udělat, je vzít pravidelně každý den ve stejnou dobu tabletku.

Zdroj: zenskecykly.czZdroj: zenskecykly.cz

Kdo je hlava děravá, dává přednost raději hormonální injekci, podkožnímu implantátu nebo třeba lepení náplastí. A je to tak, nebo jinak, hormonální antikoncepce rozděluje veřejnost i odborníky na dva tábory.

K tomuto problému se na jedné ze svých přednášek vyjádřil i známý gynekolog a sexuolog Radim Uzel.

"V dnešní době má hormonální antikoncepce minimum vedlejších účinků. Nebezpečí může hrozit ve dvou případech a to sice za prvé: Když má žena zvýšenou tendenci k tvorbě krevních sraženin a za druhé, když žena kouří. Kouření cigaret je strašně nebezpečné. Takže nadpisy, Antikoncepce zabíjí!, mě štvou, protože antikoncepce sama o sobě nezabíjí, ale je to kouření a krevní sraženiny,“ říká známý sexuolog.

Zároveň ale dodává, že by se lékaři – gynekologové, měli více zajímat o rodinnou a osobní anamnézu ženy, které pilulky předepisují.

Antikoncepce jako lék na neduhy?

Tento druh antikoncepce je často doporučován také velmi mladým dívkám při nepravidelné menstruaci, problémech s pletí, nebo při silném a dlouhém krvácení. Antikoncepce by však měla být předepisována jen v tom případě, pokud je dívka sexuálně aktivní.

A jak se na užívání hormonální antikoncepce dívá autorka projektu Ženské cykly Dagmar Kožinová?

"Osobně bych svým dcerám tuto formu antikoncepce nedoporučila. Každá pilulka, kterou polykáme, má mnoho nežádoucích účinků. U hormonální antikoncepce se domnívám, že je to ještě horší zejména u mladých dívek. Dívky začnou se svou cykličností a najednou ve velmi krátkém čase, je jejich naprosto přirozený proces zastaven, utlumen antikoncepční pilulkou. Tělo se s tím musí nějak srovnat," říká.

Podle Dagmar Kožinové ale důsledky, které s dlouhodobým užíváním souvisí, nejsou jen zdravotní. "Změna emocí, prožívání u žen a dívek, jejich sexualita. Rovněž výběr partnerů je ovlivněn užíváním hormonů a mnohem víc. Byla bych šastná, kdyby se v našich školách a rodinách o tomto tématu mluvilo. Kdyby si mladé dívky více vážily svého těla a naučily se vnímat svou proměnlivost a výhody, které s ní souvisí.“

A tak je jenom na nás, zda své rodičovství budeme plánovat za pomoci tohoto druhu antikoncepce, nebo zvolíme jiný. Bude to jen a jen naše volba…

SOUVISEJÍCÍ:  Žena se v průběhu měsíce mění. Mění se jí hormony, říká Dagmar Kožinová

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!