Dovolená bez partnera aneb co radí psycholog?

17. červen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Léto je za dveřmi a v mnoha rodinách opět probíhají diskuze a hádky na téma: "Letní dovolená". On chce jet na hory, ona k moři. Představa, že se ale bude týden válet u moře a smažit se na sluníčku, je pro manžela neprůchodná. Chce lézt po skalách, chodit pěší túry a spát pod stanem jako za mlada.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Léto je za dveřmi a v mnoha rodinách opět probíhají diskuze a hádky na téma: "Letní dovolená". On chce jet na hory, ona k moři. Představa, že se ale bude týden válet u moře a smažit se na sluníčku, je pro manžela neprůchodná. Chce lézt po skalách, chodit pěší túry a spát pod stanem jako za mlada.

Žena má pocit, že problémem jsou peníze, protože Kanáry přece nejsou zadarmo, a tak slevuje na oblíbené Chorvatsko jako každý rok. Ale ani to neprojde a nastává tichá domácnost. Pak už jen záleží, kdo má v rodině poslední slovo a pevnější nervy. Proč se ale každý rok hádat? Balím a odjíždím k moři… a sama…

Slunná pláž nebo skály, hory, kemp?

Pro mnohé partnery může být nepředstavitelné, že sbalí kufry a odjedou bez svého milovaného protějšku užívat dovolenou. Pak ale nastává situace, pokud nejsou oba při výběru dovolené za jedno, že jeden z partnerů se necítí na vybraném místě dobře a často tak ztrpčuje zasloužilý odpočinek ostatním členům rodiny.

Své o tom ví i pětatřicetiletá Lída z Prahy. Jako učitelka na gymnáziu netouží po válení se u moře, ale celý školní rok se těší, že v létě bude objevovat krásy a kultury evropských měst. Tentokrát to vyhrál Řím a jeho okolí.

"Po dlouhém přemlouvání manžel nakonec kývnul a syn i já jsme se velice těšili. Nakonec byla z dovolené otrava, protože kdykoliv jsme někam vyrazili, manžel se znuděným výrazem negativně komentoval vše, co bylo k vidění, anebo rovnou zůstal ležet na hotelu," říká Lída smutně. Její muž, vášnivý kutil a rybář si představoval svoji dovolenou opravdu jinak.

A jak se na oddělenou dovolenou dívá psycholog Pavel Rataj? "Pro partnery, kteří spolu během roku pracují, je dobré, pokud na dovolenou odjede každý zvlášť, protože jak se říká: "Bez oddálení, není přiblížení!"  A to zde platí dvojnásob," říká psycholog Rataj.

Jiná situace je ale tehdy, pokud se velmi zaneprázdnění pracující partneři během roku potkávají jen v posteli a na místu společné dovolené se nemohou dohodnout.

"Nejlepší a nejčastější možností je udělat kompromis," tvrdí Rataj a pokračuje: "Pokud to jde, je dobré jet jednou tam a podruhé tam. Když žena milující moře vyrazí s manželem na hory, měla by se přizpůsobit a těšit se z manželovy radosti. Taktéž je vhodné dát si pravidla. Například: Nebudeme se bavit o práci, ani o tchýni, o věcech, které opakovaně vyvolávají konflikty."

Ocitá-li se ale vztah v krizi, dovolená může konflikty jen a jen prohloubit. "Někdy to bohužel dopadne tak, že pokud nakonec přece jen pár jede společně, vrací se z dovolené dřív. Je prokázáno, že jde až o 20% párů," vysvětluje Pavel Rataj.

Léto je krásné slunečné období a neměli bychom si ho kazit zbytečnými hádkami. Ať už pojedete k moři, na hory nebo jen pár kilometrů do jiného kraje, nezapomínejte na to podstatné. O dovolené je důležité si odpočinout po tělesné i psychické stránce a nabrat síly…

A že vás nejvíce nabije pobyt doma na zahradě? Proč ne. Stačí zavřít oči a ocitnete se kdekoliv jen chcete…

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!