Dokud nás smrt nerozdělí aneb jak vydržet v manželství až do konce?

29. březen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Stalo se vám to někdy? Díváte se na svého muže zrovna ve chvíli, kdy není právě ve formě. Ráno, když po probuzení zívá tak, že je mu vidět až do žaludku.Během fotbalového zápasu, kdy se z normálního průměrně inteligentního muže stává sprostě pokřikující neandrtálec nebo ho přistihnete zrovna ve chvíli, kdy se chová opravdu jak malý Jarda. A pak vedle něj ležíte, a říkáte si: Opravdu je to ten, kterého jsem si před lety vzala?

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Kde je porozumění, komunikace a chemie, ten chtíč, který s námi za mlada cloumal? Můžu to vedle něj vydržet a být šťastná, až do konce života?

Jakmile v médiích proběhne zpráva o tom, že někdo slaví diamantovou nebo třeba "jen" zlatou svatbu, hned se vynořuje spoustu otázek. Lidé chtějí vědět návod, jak je možné vydržet tolik let s jedním partnerem. Kde brát sílu, jak překonávat překážky. Čekáme na zaručené rady, jak si nezevšednit, nezahýbat si a hlavně se stále milovat.

Vědět, co partnerství obnáší

Podle psycholožky Jitky Douchové je v manželství nejdůležitější vědomí o tom, co opravdu partnerství obnáší, že je to opravdu o dobrém i zlém, co spolu ne, musíme, ale chceme zvládnout.

"K tomu potřebujeme přejít z původní chemie a představ o tom, jak to bude vše krásné, protože se bereme z lásky, k realitě dennodenního života," říká Jitka Douchová a k tomu dodává: "Potřebujeme spolu průběžně mluvit, povídat si o sobě, zajímat se opravdově jeden o druhého. Musíme umět náš vztah neustále rozvíjet a kultivovat tím, že spolu sdílíme naše věci."

Mnoho manželství ztroskotá na tom, že se v něm nekomunikuje. Manželé nemluví o tom, co jim vadí, neumějí se navzájem pochválit nebo ocenit. "Důležité je, si být oporou i tehdy, kdy třeba s tím druhým nesouhlasíme. Základ vztahu je respekt a úcta," tvrdí psycholožka.

Jak tedy na to, aby naše manželství vydrželo až do smrti? Stačí spolu komunikovat, zajímat se o sebe, respektovat se a ctít? Opravdu jen tak málo stačí ke štěstí?

Může to tak vypadat, ale dobré manželství je především o péči. O každodenní práci! Přestaňme si myslet, že náš vztah může dlouhodobě fungovat jen na základě toho, co dnes máme, víme nebo umíme.

Neodmítejte muže

Bez růstu to nepůjde. A je nutné se snažit na všech frontách. A to třeba i v sexu. Mnoho páru spolu po několika letech manželství spí jen sporadicky, nebo vůbec.

Často ženy své muže odmítají, a muži, jako od přírody tvorové sexu chtiví, hledají rozkoš jinde. Obvykle pod heslem: "Zatloukat, zatloukat, zatloukat“ nikdo nic neví, a nikdo nic neřeší. Rodina může působit na venek velmi spokojeně, ale je takové manželství opravdu šťastné?

"Sexuální život je tím, co do partnerství velmi velmi patří. Proto je potřeba jej stále rozvíjet a obohacovat. A je dobré vědět a říct si to nahlas, co na tom druhém opravdu milujeme, abychom byli schopni tolerovat spoustu nedokonalostí a chyb u toho druhého. Když víme, že nám to za to stojí, pak je vyhráno,“ vysvětluje Jitka Douchová.

15 zaručených rad

A co to takhle pojmout opačně? Psycholog Pavel Rataj má 15 zaručených rad, které vedou k tomu, že se manželství rozpadne! Podívejte se, zdalipak nemáte velká očekávání a netlačíte manžela do kouta! Jak se snadno a rychle zbavit partnera?

 • Hledejte vášeň, intenzivní dlouhodobý prožitek, který nikdy neskončí
 • Nevzdávejte to a zkoušejte svého partnera předělávat do obrazu, se kterým byste byli spokojeni
 • Tlačte ho do své představy, nevzdávejte se jí, jednou to třeba vyjde a partnera do ní ohnete
 • Svůj strach z odlišnosti dobře maskujte za to, že váš partner není ten pravý, ten kompatibilní
 • Nemluvte s ním, vyčítejte mu, stůjte si na svém, hlavně se nezajímejte o to, jak to myslel a co svými slovy či činy chtěl vlastně vyjádřit
 • Nezajímejte se o potřeby partnera
 • Nezajímejte se o jeho růst, vlastně mu to nedovolujte, bude vás to jen obtěžovat
 • Přesvědčujte partnera, že vy tomu, co se děje rozumíte lépe
 • Sdělujte partnerovi, že to co cítí, cítí špatně
 • Snažte se s partnerem vyhýbat všem náznakům odlišnosti, konfliktům či neshodám
 • Nebavte se s partnerem o vztahu
 • Buďte unavení
 • Mějte radost spíše mezi druhými, nikoli v blízkosti partnera
 • Neberte příliš vážně, co partner říká
 • Moc do partnerství neinvestujte, nechte si energii na práci, seberealizaci a péči o děti a domácnost, vztah přece počká!

Každý je svého štěstí strůjcem a v manželství to platí dvojnásob. Starejme se tedy o svého muže, chvalme ho a živme naše manželství. Možná nebude pořád vše sluncem zalité, ale i občasná bouřka je třeba, dodá vztahu patřičnou dynamičnost. A to nás žene dopředu. Jakmile totiž na vztahu přestaneme pracovat, půjde naše manželství k šípku…

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!