Dáme si pauzu? Aneb jak to všechno může skončit…
9. červenec 2015 Stanislava Štěpánová komentáře (0)Kdykoliv slyším, že si nějaký pár v mém okolí dává "pauzu" , mám rozporuplné pocity a napadá mě řada otázek. Není lepší vyřešit vše hned a jednou provždy? Vydrží dál slepovaný a pauzou prověřený vztah? Na druhou stranu, kde kdo prohlašuje, že jim pauza zachránila dlouholeté soužití. Tak jak to tedy doopravdy je?
Kdykoliv slyším, že si nějaký pár v mém okolí dává "pauzu", mám rozporuplné pocity a napadá mě řada otázek. Není lepší vyřešit vše hned a jednou provždy? Vydrží dál slepovaný a pauzou prověřený vztah? Na druhou stranu, kde kdo prohlašuje, že jim pauza zachránila dlouholeté soužití. Tak jak to tedy doopravdy je?
Když už to zkrátka dál nejde
,,Bude lepší, když si dáme pauzu," zazní z úst jednoho z partnerů a je na druhém, jak se k tomu postaví. V dnešní době partneři často na toto přistupují, dávají svému vztahu čas, chtějí si od sebe odpočinout, aby zjistili, zda je pro ně ten druhý tak důležitý, že bez něj nedokážou být.
Někdy se během pauzy stihne i nezávazný románek. Ten může leckdy pomoci, pokud zůstane tajným, anebo "stopnutý" vztah totálně potopit. Devětadvacetiletá Lucie zase během pauzy zjistila, že její přítel Tomáš opravdu není ten pravý pro život. "Chodili jsme spolu čtyři roky a já během oddychového času, který jsme si dopřáli, zjistila, že mi přítel vůbec nechybí, dokonce se začínám porozhlížet po jiných. Najednou mi bylo tak lehce a vůbec nic jsem k Tomášovi necítila," přiznává Lucie, která je vděčná tomu, že k pauze přistoupila, i když nejdřív byla k tomuto kroku skeptická.
Rozvod na zkoušku
Pauzu jako takovou, kdy si dva lidé řeknou opravdu větu: "Dáme si pauzu", ale psychologové příliš neschvalují. Většinou nemá žádná pravidla a bez těch nelze vztah dokonale prověřit.
"I zde platí: "Dvakrát do stejné řeky nestoupíš", říká psycholog Pavel Rataj. Spíše se doporučuje strukturovaná separace aneb "Rozvod na zkoušku". A když rozvod, tak se vším všudy, kromě podpisu na rozvodových papírech.
"Pár nastaví model jako po rozvodu, je nutné, aby se partneři rozestěhovali a nestýkali se alespoň tři až šest měsíců. Nesmí si volat, psát, navštěvovat se. Pouze v případě, že jsou ve vztahu děti, řeší věci kolem nich. Pauza nesmí být ukončena třeba po 14 dnech, potom ztrácí smysl a pravděpodobně se krize ve vztahu opět objeví," dodává Pavel Rataj.
A co potom?
A jak vypadá "stopnutý vztah" po době plánované pauzy? "Po uplynulé době se partnerům doporučí, aby se setkali. Nejdříve jde o jednu schůzku měsíčně, další měsíc dvě schůzky. Partneři docházejí po celé období na individuální terapie, kde se snaží najít ten správný pohled na partnera i situaci kolem a také navštěvují terapii párovou. Na konci procesu se rozhodnou, zda vztah udrží nebo půjdou každý svoji cestou," vysvětluje psycholog Pavel Rataj.
Žít ve vztahu, který nás nenaplňuje, ničí a bere veškeré síly, není lehký úkol a neměli bychom se bát naši nespokojenost změnit. Jestliže by nám v tom mohla pomoct "pauza s pravidly", není na co čekat. Život je přece dost krátký na to, abychom ho prožili v nespokojených vztazích… Nemyslíte?
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!