Chybí vám po porodu chuť na sex? Jde o hormonální změny, říká Jaroslav Zvěřina

6. květen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Těhotenství, šestinedělí i období kojení je plné změn. Mění se nejen tělo ženy, ale objevují se výkyvy nálad, rozladěnost, podrážděnost, na druhou stranu etapa velké euforie a těšení se na miminko. Svého muže bychom v jednu chvíli nevyměnily za nic na světě a jindy nám vadí, že vůbec existuje.

Zdroj: pixabay.com/AnnaMoraisZdroj: pixabay.com/AnnaMorais

Z leckterých žen se v polovině těhotenství stávají sexuální bohyně a partner se modlí, aby tomu tak bylo už napořád. Jenže když po šestinedělním půstu dojde na věc, je žena často příliš unavená a chuť na něžné hrátky je daleko za kojením, přebalováním a péčí o dítě.

Má to tak relativně velká část žen, že i po období porodu a šestinedělí je chuť na sex velmi nízká. Mnoho žen je tím zaskočena a neví, co s tím. I devětadvacetiletá účetní Petra po těžkém porodu prvního dítěte měla strach.

Strach z bolesti i únava!

"Na sex jsem pomyslela asi měsíc po porodu, ale spíše s obavou, zda to nebude bolet,“ svěřuje se novopečená matka Petra a pokračuje: "Když jsem měla po kontrole u gynekologa, a sex měl najednou zelenou, manžel se mě snažil navnadit, ale já se vymlouvala a dělám to tak už celé 4 měsíce. Mrzí mě to, ale nemůžu si pomoct. Sex mi nechybí, mám pocit, že ho vůbec nepotřebuju a navíc jsem strašně unavená.

Petra tak dál pečuje o dítě, domácnost, ale jak se schyluje k postelovým hrátkám, vyjmenuje muži mnoho důvodů, proč právě teď nemůže.

Hormony v hlavní roli!

A jak se na tento problém dívá známý český lékař sexuolog Jaroslav Zvěřina? Je normální, když u ženy v období po šestinedělí a během kojení, dojde ke ztrátě chuti na sex?

"Ve třetím trimestru gravidity u většiny žen výrazně klesá zájem o pohlavní život. Tato snížená sexuální aktivita souvisí s hormonálními změnami. Po porodu a při kojení novorozence či batolete bývá sexuální aktivita a vzrušivost rovněž nižší. Plyne to rovněž z hormonálních poměrů ženského organismu,“ říká sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Pozor na nevěru!

Doba těhotenství a kojení není jednoduchá ani pro jednoho z partnerů. Žena se musí přizpůsobovat všem změnám, co ji příchod nového člena rodiny přináší a od muže se očekává, že bude oporou, člověkem chápajícím, milujícím a trpělivým.

Muži ale občas podlehnou pocitu, že se jim partnerka dostatečně nevěnuje a hledají pochopení a obdiv jinde. Nevěra je pak na spadnutí. Jak vše zvládnout?

"Nezbývá, než aby manželský pár tato období překonal vzájemnými ohledy a porozuměním,“ říká Jaroslav Zvěřina a dodává: "Chápavá a moudrá žena dovede v těchto obdobích alespoň základní sexuální potřeby manželovy uspokojit i přesto, že její vlastní zájem o styky není nikterak vysoký.“

O vztah je nutné pečovat, živit ho a podporovat. A tak, až miminko usne tvrdým spánkem, nevrhejme se na koš s prádlem, ani na špinavé nádobí, ale raději si udělejme čas na svého muže.

Nezapomínejme na něj, tolerujme ho, mluvme s ním. Řekněme mu o svých nejistotách a pocitech. Jedině tak k sobě můžeme opět najít cestu…

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!