Zakažte si výčitky dětem za vysvědčení aneb jak motivovat a vychovávat
22. leden 2015 Stanislava Štěpánová komentáře (0)Velký den školního zúčtování se pomalu ale jistě blíží. Na pololetní vysvědčení se připravují nejen žáci a studenti, ale také rodiče. Ještě než začneme lamentovat nad půl ročními výsledky našich dětí, zkusme si zamést před vlastním prahem. Nemáme na dítě příliš vysoké nároky? Pomáháme mu s učením? Zajímáme se o přípravu do školy a jeho školní úspěchy?
Není nic neobvyklého, když pár dní před vysvědčením slýcháme děsivé zprávy z médií o tom, že dítě uteklo kvůli špatným známkám a strachu z reakce rodičů z domova, nebo se dokonce pokusilo či dokonalo sebevraždu. V tu chvíli by se v rodičích, kteří reagují na špatné výsledky agresivně, krve nedořezalo. Udělali by cokoliv, aby vrátili čas.
Pohlavky a výprask rozhodně nepatří do moderního způsobu výchovy. Křik, ponižování, zesměšňování inteligence a další hlučné slovní výlevy mohou dětem způsobit opravdu ,,nezapomenutelný zážitek“. Napočítejte do desíti, a pokud to nebude lepší, počítejte klidně dál. Teprve, až budete v klidu, můžete si s dítětem promluvit o tom, kde se stala chyba.
Zakázané výčitky
Při rozhovoru bychom si ale měli dát pozor na některé věty, které dítě totálně znemožní a bude si je pamatovat ještě hodně dlouho. Zde je TOP pět vět, které bychom si měli zakázat!
- ,,Ty budeš tak akorát uklízečkou, nic jiného z Tebe nebude!“
- ,,Škoda té trojky, mohl si mít hezké vysvědčení!“
- ,,Jestli propadneš, tak si mě nepřej!“
- ,,Koukni na bráchu, ten má dobré vysvědčení!“
- Jestli přineseš čtyřku, tak se domů nevracej!
Všechny tyto věty mají mnoho společného. Své dítě, které tolik milujeme, dokážeme kvůli známkám ve škole ponižovat, shazovat jeho schopnosti a předpovídat mu budoucnost u lopaty.
Pololetní vysvědčení je vizitkou práce za celý půl rok a tak by pro nás známky, které se na vysvědčení objeví, neměly být zase až tak velkou neznámou. Jestli nás hodnocení zaskočí, pak je chyba i na naší straně, jako rodiče bychom se měli o prospěch zajímat průběžně a ne jen rozdávat facky, když je po všem.
Chvalte své děti
Odpočinek od povinností a pochvalu si ale zaslouží i méně úspěšný školák. I minimální úspěch je třeba vyzdvihnout a dítě povzbudit do další práce. Lajdáctví ale neschvalujte a dejte to dítěti citlivě, ale nekompromisně najevo! Nepřetřásejte ale neúspěchy svého potomka před všemi známými, kamarády a příbuznými. Tím se rozhodně dítěte prospěch nezlepší a navíc nabouráte důvěru mezi vámi.
Stanovme si tedy cíle pro další půl rok! Nabídněme svým dětem pomocnou ruku, podporujme je a zajímejme se o to, co se právě učí, co prožívají, z čeho mají strach. Možná bude cesta za dobrým prospěchem trnitá a těžká, ale dítě bude vědět, že i přesto, že nemá samé jedničky, záleží nám na něm a máme ho rádi!
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!