Vyřizujeme mateřskou dovolenou krok za krokem

23. březen 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Také se vám pletou pojmy „mateřská“ a „rodičovská“ dovolená? Rozdíl je mezitím opravdu velký. Takže pokud říkáte, že jste až do tří let věku dítěte na mateřské, není to tak docela pravda. Na mateřskou dovolenou nastupujeme ještě v těhotenství a čerpáme ji přibližně půl roku. Teprve poté přichází na řadu termín rodičovská dovolená. Pojďme se podrobněji zaměřit na „mateřskou“ dovolenou.

Zdroj: pixabay.com/GreyerbabyZdroj: pixabay.com/Greyerbaby

Co vlastně mateřská dovolená přesně znamená? Kromě toho, že s dovolenou to opravdu nemá nic společného, jde o období, kdy pobíráme peněžitou pomoc v mateřství.

Peněžitá podpora v mateřství

Je to dávka nemocenského pojištění. Částka se odvíjí od vašeho příjmu. Zde tedy platí přímá úměra, čím vyšší příjem jste měla v zaměstnání, tím vyšší peníze budete prvního půl roku dostávat.

Nenechte se však mýlit, částka nemůže být nekonečná. Samozřejmě je zde určitý strop. Obecně platí, že těhotná žena nastupuje na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pokud se narodí jedno dítě, tato doba činí 28 týdnů, v případě dvojčat či vícerčat je až 37 týdnů.

Jaké jsou podmínky?

Abyste mohla mateřskou pobírat, je třeba splnit určitá kritéria. V posledních dvou letech před nástupem na mateřskou musíte být nemocensky pojištěna. Peněžitá pomoc v mateřství se poté vypočítává z redukce denního vyměřovacího základu, který činí 70 %.

U zaměstnaných žen se vyměřovací základ počítá z hrubé mzdy, u OSVČ je to pak z měsíční platby nemocenského pojištění za 12 předchozích kalendářních měsíců. Výpočet denního vyměřovacího základu se tedy řídí podílem vyměřovacího základu a počtu dní v roce. Ten se pak dále redukuje.

Redukční hranice se každý rok mění, pro rok 2015 je to tedy takto:

  • Do 888 se počítá 100 %
  • Od částky 888 a výše je redukční hranice 60 %
  • Od částky 1331 a výše je tato redukční hranice 30 %
  • Od částky 2662 se nezapočítává dále nic

Zkuste si svou mateřskou spočítat za pomoci internetové kalkulačky. Stačí zadat pouze měsíční hrubou mzdu a dozvíte se, jakou budete pobírat denní a měsíční dávku. Například, pokud vaše hrubá mzda činí 28 tisíc Kč, bude váš denní příjem činit 636 Kč a měsíční dávka 19 080 Kč.

Kdo mateřskou nedostane?

Podpora v mateřství však není určena každému a souvisí pouze se zaměstnáním. Na mateřskou dovolenou nemají nárok studentky, podnikatelky, které si neplatí nemocenské pojištění, ženy pracující na základě dohody o provedení práce a mají odměnu nižší než 10 tisíc měsíčně, nezaměstnané ženy.

Nemusíte se však obávat, bez příjmu nezůstanete. V těchto případech budete čerpat rovnou rodičovský příspěvek v délce čtyř let.

Mateřská dovolená začíná 6 až 8 týdnů před porodem a činí 28 týdnů. Počítá se z výše platu, který jste pobírala před odchodem na mateřskou dovolenou, pokud jste byla v předchozím roce zaměstnaná, nebo jste si platila zdravotní pojištění jako OSVČ.

ČTĚTE:  Vyřizujeme rodičovskou krok za krokem

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!