Těžký život samoživitelky aneb jak dítěti nevzít dětství

7. březen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Nedávno jsem zašla na víno s kamarádkami, se kterými jsem se neviděla několik let. Byly jsme v takové euforii, že spolu sedíme po dlouhé době u jednoho stolu, že jsme vzpomínaly a vzpomínaly a téma "chlapi" otevřely až v druhé půlce večera. Vlastně dohromady nebylo ani o čem mluvit, dvě ze tří kamarádek, byly matky samoživitelky.

Zdroj: pixabay.com/marcisimZdroj: pixabay.com/marcisim

Ženy, které zvládají více či méně roli matky i otce, pracují, vytváří teplo domova, své děti vychovávají, jak nejlépe dovedou a snaží se z plných sil zabezpečit sebe a svoji rodinu. Jak moc je těžký život samoživitelky?

Být samoživitelkou není vůbec snadné. Po ekonomické stránce to je opravdu nevýhodná pozice. V rodině, kdy do společného rozpočtu přichází dva dobré platy, se pravděpodobně daleko méně obrací koruna, než v neúplné rodině s platem jediným.

Žena musí zvládnout veškerou péči o dítě či děti bez pomoci partnera, nelze s otcem dětí každý večer řešit jejich problémy, úspěchy, jejich pokroky. Někdy může propadat i beznaději, že nedokázala svému dítěti zajistit funkční rodinu. Je to obrovský tlak na psychiku ženy.

Záleží na vnitřní síle ženy

Psycholožka Jitka Douchová k tomu ale říká: "Záleží hodně především na síle osobnosti ženy a na tom, jaké má lidské zázemí. Pokud má rodinu, přátele, potom i s nimi může sdílet vše hezké. Ale opřít se i tehdy, kdy jsou starosti."

Obecně se také samoživitelce doporučuje nemít přehnané nároky. Měla by mít jasně definované hranice, jak se zaměstnavatelem, s dětmi, prarodiči, kamarády, a také sama se sebou, co se týká takových věcí, které jsou nezbytně nutné pro dlouhodobou výdrž – aspoň minimální péče o sebe, odpočinek, spánek.

Kamarádka Iva ale bere tuto roli jako výhodu: "Teprve teď jsem konečně šťastná. S exmanželem jsme se jen hádali, nerozuměli si a rozvod byl pro nás oba vysvobozením. Nejhorší je, že manžel mi momentálně finančně mnoho nepomáhá, protože přišel o práci, ale trochu jsme se uskromnili a není to rozhodně tak zlé! Zkrátka je mi bez něj daleko lépe!“

Být single neznamená jen stres

A tuto verzi připouští i psycholožka Jitka Douchová: "Role samoživitelky neboli matky single, nemusí znamenat jen stres a starosti, strádání. Leckdy je lepší být matkou single, než žít s někým, s kým nemáme šťastný a spokojený vztah a musíme se přemáhat, abychom partnerství zvládly. Zde může být matka svou paní, o všem si rozhodovat a může to být ve prospěch věci jak pro ni, tak pro dítě. Nemá smysl se litovat, vše jde zvládnout a žít v rámci přizpůsobení se dané situaci."

A na co je třeba dávat si jako samoživitelka pozor? Podle psychologa a odborníka na partnerské vztahy Pavla Rataje je velké riziko samoživitelek v tom, že dětem nevědomě ukradnou dětství.

Neseberte dětem dětství

Matky samoživitelky jednak hodně pracují a děti zůstávají hodně samy nebo starší sourozenec dělá rodiče tomu mladšímu a navíc, matka používá děti jako emocionální náhradu místo partnera. "Matka s dětmi pak rozebírá věci, od kterých by děti měly být chráněny, anebo na nich uspokojuje své emocionální potřeby, přehnaně se s nimi mazlí nebo s nimi dokonce spí v posteli, až dlouho do pubertálního věku dětí,“ vysvětluje Pavel Rataj.

"Hodně se proto doporučuje obklopit se kamarády, sousedy, sourozenci či svými rodiči a využívat jejich společenskou pomoc,“ dodává.

Být samoživitelkou jistě není žádný med! Dopřejme si tedy čas na zotavení, dejme sobě i svým dětem prostor a čas, ale nezavírejme se před světem! A prožívejme svůj život naplno! Kdo ví? Třeba z nás brzo bude zase úplná rodina…

A jak jak to máte vy? Podělte se s námi v diskusi.

SOUVISEJÍCÍ: Nechte své dítě volně dýchat! aneb hyperprotektivní, přemrštěné či úporné rodičovství

Když maminkovská starost přeroste přes hlavu. Tipy a rady, jak se vrátit do pohody

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.08 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!