Přivýdělek na mateřské dovolené. Jaké jsou možnosti?

24. květen 2015  Martina Richterová  komentáře (1)

V Česku mají maminky poměrně štěstí v tom, že mohou být se svým dítětem doma až čtyři roky. To je téměř nejdéle z celé Evropy. Samozřejmě výše sociální podpory se odvíjí od toho, na kolik měsíců si žena rodičovskou dovolenou určí. Může to být minimálně na dva roky a maximální na čtyři roky.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Některé ženy však zatouží po tom, alespoň částečně se věnovat práci. Mateřská dovolená je sice krásné období, ale někdy poněkud monotónní. A velkou výhodou je skutečnost, že k rodičovským dávkám si mohou přivydělávat prakticky neomezeně. Jaké jsou tedy možnosti?

Jak propojit rodičovství a možnost si přivýdělku?

V poslední době se velmi výrazně mění pohled společnosti na rodinný život a mateřství vůbec. Je to způsobeno tím, že mnoho žen rodičovství odkládá až na dobu, kdy si vybuduje určitou kariéru,“ vysvětluje Anna Preclíková, která působí jako kouč osobního a kariérního rozvoje. Když přijde miminko, některé ženy prostě nedokážou „nic nedělat“ a touží alespoň v rámci možností po určité seberealizaci.

Je však třeba poukázat na to, že pouto mezi matkou a dítětem se neustále tvoří a nejvíce záleží na útlém dětství. Každá z nás by si tedy měla uvědomit, že je na prvním místě maminkou a teprve poté řešit další aktivity. Nicméně při dobré organizaci většina žen dokáže skloubit práci a dítě. „Ideální je, když máte po ruce babičky, kamarádky s malými dětmi nebo lze také využít služeb například hlídacích center,“ vyjmenovává Anna Preclíková jednotlivé možnosti.

Ideální je práce z domova

Jestliže vám nejde o budování kariéry a chcete si jen „přivydělat“ a zároveň nezanedbávat své dítě, zvolte práci z domova. Využijte svých znalostí, dovedností a schopností.

Mnoho maminek začne na rodičovské dovolené šít, háčkovat, vyšívat, péct dorty a cukroví, malovat portréty. Těchto možností je skutečně mnoho, záleží jen na tom, zda jste dostatečně zručná a také, aby vás to bavilo.

Ovšem není třeba se zaměřovat pouze na manuální činnost. Umíte jazyky? Pak se poohlédněte po překladatelských službách. Na internetu najdete mnoho inzerátů, ve kterých je poptávka po překladech či doučování cizích jazyků formou brigády. Můžete si tak procvičovat jazyk, který nyní tolik nepoužíváte a navíc si ještě přivydělat. Podobné je to také s účetnictvím, redaktorskou či editorskou činností. Stačí jen popřemýšlet o tom, v čem byste byla dobrá.

Pokud podnikáte na mateřské, mějte na paměti...

Ivana Štěrbová ze společnosti Prostorprodialog.cz poukazuje na pár důležitých bodů, na které byste neměli zapomínat, pokud se rozhodnete podnikat při mateřské.

  • Když se chce, tak to jde!
  • Obrňte se trpělivostí a zbavte se hlavně pocit, že věci musíte vyřídit teď hned
  • Co můžete, delegujte, co nemůžete, udělejte rovnou
  • Přizpůsobte se rytmu dítěti a pracujte vždy, jakmile to jde, nikdy ne na úkor dítěte
  • Hledejte na trhu dostupné možnosti hlídání dětí, pokud nefungují babičky a příbuzní, zvažte soukromé školky (alespoň pár hodin týdně), jesle nebo hlídací koutky

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (1)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

alka2015

úterý, 14. červen 2016
22:56

alka2015

Přivýdělek jsem si našla, dostali jsme se do exekuce http://www.ne-exekuci.cz . Pro všechny co se chtějí s exekucí vypořádat rozumně. Bohužel jsem jednu našla při své mateřské a nebylo to zrovna příjemné. :(


Napsal: alka2015 [Odpovědět]
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!