Pravdivý příběh: Syn je 10 let gamblerem. Když prohraje, bojíme se o život
17. říjen 2013 Redakce komentáře (0)Má dvě děti. Dcera vystudovala na vysoké škole učitelství, syn chtěl být automechanikem. Několik let dělá lešenáře. Jenže před deseti lety se jí a její rodině změnil život.
„Začalo to nenápadně. Ani jsme to nezaznamenali. Syn si začal vymýšlet různé historky, kterým jsme věřili. Stále častěji byl bez peněz, neustále nás žádal, abychom mu půjčili,“ vypráví žena, která má syna gamblera. „Syn se změnil. Neustále lže. Začal krást v rodině. Nemůžeme si doma nechávat cennosti, musím schovávat peněženku. Jsme doma a musíme si věci neustále střežit.“
Syna jsme vyhodili z bytu
„Chodí do práce a sám přiznává, že má neustále nutkání chodit do herny. Peníze, které vydělá, utrácí v hracích automatech,“ vypráví Eva. „Ze začátku to bylo bouřlivé. Nejprve jsme ho vyhodili z bytu, pak jsme mu platili ubytovnu. Zařídila jsem i to, aby peníze z výplaty chodily na můj účet. Zaplatila jsem všechny nutné poplatky, zbylé peníze jsou ale jeho. Nelze mu je brát. Jenže on je utratí v automatech a pak nemá ani na jídlo. Syn se chtěl i zabít.“
Podle Evy gambleři cítí lítost. „Oni si to uvědomují, co dělají, že do automatů hází peníze. Ale nemají vůli toho nechat. Stalo se i to, že syn se nám vloupal do bytu, rozbil dveře. Snažili jsme se to řešit, hledala jsem psychiatra, ať nám poradí, jak to řešit. Nic nám neřekl.“
Vyhrožoval, že nás i sebe zabije
Společnost podle Evy na gamblerství není připravena. „Nejsou odborníci, nikdo neporadí, dají jen obecné rady. Vlastně nikdo z lékařů neví, jak z toho ven,“ konstatuje. „Vygradovalo to do té míry, že si na nás vyžadoval peníze. Pokud mu je nedáme, tak se zabije. Zpočátku jsme mu je dali, aby byl klid. Nejhorší to bylo, když všechno prohrál. To je v obrovském amoku. Často jsme s manželem čekali v autě na ulici, až přejdou jeho záchvaty.“
„Syn se s manželem pohádali, vzali se pod krkem. Syn chodil po bytě s kudlou, spolykal prášky. Policie a záchranka byla každou chvíli u nás. Je to stresující,“ říká žena.
Proč nezakáží herny?
„Každý výplatní termín je stres. Dostane peníze a za pár dní je prohraje. Všechno se opakuje. Když jsem se dozvěděla, že jedna herna dokonce gamblerům půjčuje peníze, byla jsem v šoku,“ říká Eva. „Je to cynické, jak majitelé heren dokáží na hyenismu vydělávat. Přestat s gamblerstvím není o vůli, je to nemoc. Ti lidé se musí léčit, syn to ale odmítl.“
Poznámka: Jméno paní Evy je fiktivní, redakce její pravou identitu zná.
Máte podobné zkušenosti? Co si o gamblerství myslíte? Máte nějakou radu? Napište ji do diskuse pod článkem a podělte se s ostatními.
ČTĚTE k tématu na Severočeský deník.cz: Kauza hazard: Provozovatelé heren v Krupce si chtějí na zákaz stěžovat v Bruselu
[Nahoru ↑]
Hodnocení
2.82 hvězdiček / Hodnoceno: 11x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!