Mateřská školka. Co by dítě mělo umět a co dělat, když nebude přijmuto?

7. únor 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Také o tom přemýšlíte, zda je vaše tříleté dítě již zralé chodit do školky? Jak vlastně poznáme, kdy je vhodná doba, aby se dítě „osamostatnilo“? Za nás to bylo jednodušší, téměř všichni jsme chodili do jeslí, protože maminky šly do práce, co nejdříve to šlo. Dnes si můžeme zvolit délku rodičovské dovolené samy.

Zdroj: fotolia.comZdroj: fotolia.com

Pokud nám to finanční možnosti umožní (nebo se narodí druhé dítě), máme možnost nechat dítě doma mnohem déle.

Co vaše dítě umí?

Podle odborníků by mělo být dítě přibližně od tří let věku schopné chodit do školky. Hodně záleží na povaze a také samostatnosti dítěte. Aby mohlo chodit do státní školky, musí být přes den bez plenek (na spaní jsou výjimečně tolerovány).

Dítě by mělo mít základní návyky a dovednosti. Když mu dáte jídlo, nají se samo? Pokud lžíci považuje za „hrací nástroj“, kterým vylévá polévku z talíře, pak je třeba to rychle změnit. Když se mu chce čůrat, řekne si? Dítě by mělo být schopné se alespoň částečně obléknout, říct si, když něco potřebuje a zapojovat se do kolektivu. Pokud ve třech letech něco z toho vaše dítě nezvládá, ještě není důvod k panice.

Paní Daniela z Prahy je matkou tříletých dvojčat. Do školky by je letos chtěla přihlásit, ale syn má stále plenky. „Davídkovi a Aničce budou tři roky v březnu. Za pár týdnů nás čeká zápis do školky, ale bojím se, zda plenka nebude velký problém," dodává.

O tom, zda je vaše ratolest připravena strávit několik hodin denně ve školce rozhoduje mimo jiné také pediatr, který by měl zkontrolovat, zda je dítě dostatečně vyzrálé.

Co dělat, když se dítě do školky nedostane?

Zápisy do mateřských škol probíhají každoročně na začátku jara. Bohužel v posledních letech je velmi náročné dostat do školky tříleté dítě. Zejména v Praze, ale také v menších městech, jsou kapacity školek značně omezené a dětí je více, než volných míst. Povinná školka je pouze pro předškoláky. Paní Alena má dvě děti a dodává: "Starší dceru mi vzali do školky až od čtyř let, má narozeniny v říjnu, musela jsem ji dávat do soukromé školky."

Pokud nemáte po ruce babičky v důchodu, které mají hodně pevné nervy a byly by ochotné vaše dítko denně hlídat, a zároveň přijít o práci, nezbývá vám, než se podívat po soukromé školce. S těmi se na rozdíl státních doslova roztrhl pytel.

Soukromé školky často přijímají i mnohem mladší děti, nekladou tak vysoké nároky na samostatnost a dovednosti. Mnozí rodiče si také pochvalují individuální přístup, ve třídě je méně dětí a více učitel, než ve státní. Ovšem za tento luxus si značně připlatíme (v Praze kolem 10 tisíc Kč).

Jaký přínos má školka pro dítě?

Školka je místo, kde má dítě určitý řád. Setkává se zde se svými vrstevníky, učí se a zdokonaluje ve svých schopnostech. Jen si sama vzpomeňte, jak vypadá den, když jste s dítětem doma.

Všechny dobře víme, jak to vypadá, úklid vaření a zařizování mnoha věcí, dítě si hraje samo (v lepším případě), nebo kouká na televizi či do počítače. Ve školce se dětem věnují celý den, není zde žádná televize ani počítače. Dítě se také setká s novou autoritou. Přibližně od tří let věku je většina dětí připravena trávit čas v dětském kolektivu bez rodičů.

Kdy je vhodné dát dítě do školky? Jen vy sama byste měla dokázat zhodnotit, zda je dítě zralé jít do kolektivu. Pokud si nejste jista, poraďte s pediatrem nebo přímo zajděte k dětskému psychologovi. V případě, že vám dítě do školky nevezmou, můžete se odvolat.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!