Mám doma autistické dítě!

16. únor 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Vždy, když mé děti něco provedou, vztekají se, nebo jen zkrátka nemají náladu, za to já mám chuť odejít a už se nevracet, v duchu si říkám: "Hlavně, že jsou zdravé." Tato věta mi pomáhá, když mi syn po desáté opakuje, že nutně potřebuje hned teď koupit tahací harmoniku a v tu chvíli další dítě sype v nestřeženém okamžiku hladkou mouku na nový koberec.

Ilustrační foto, Zdroj: WikiIlustrační foto, Zdroj: Wiki

Věřím, že všechny tyto "malicherné" problémy by s radostí řešila osmatřicetiletá Petra, maminka téměř sedmiletého autisty Jakuba.

Své první těhotenství si dlouho neužívala, nejenže dojížděla do specializovaného centra pro rizikové těhotenství kvůli diabetu, ale od 3 měsíce těhotenství u ní propukla silná infekce, kterou žádný z lékařů neřešil.

Poznat autistu není snadné

Nakonec bylo těhotenství ukončeno akutním císařským řezem za pomoci kleští. U novorozence došlo k těžké infekci mozku. I přesto, že svůj příchod na svět neměl Kubík zrovna jednoduchý, bojoval.

Měsíce plynuly, a i když se Petře zdálo, že všechno špatné je již za nimi, bohužel tomu tak nebylo a přišlo podezření, že vše nakonec není tak, jak má být. "Už kolem roku jsme měli s manželem tušení, že je něco v nepořádku. Několikrát jsme na tuto skutečnost upozornili naši pediatričku, ale vždy nám bylo řečeno, že je pouze líný. Diagnóza autismus byla u Kubíčka vyřčena po druhém roce života," svěřuje se.

Tak obrovskou ránu si málokterá z nás dovede představit. "Aniž bych věděla přesně, co autismus je, celá jsem se rozklepala a začala brečet. Ve vteřině jsem si totiž uvědomila, že se nám právě život obrátil úplně naruby," popisuje Petra chvíli, kdy se přišlo na to, že problémy tkví v něčem jiném, než v lenosti, jak prorokovala dětská lékařka.

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Vývoj je tak narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Autista nemá rád změny

Pocit beznaděje, bezmoci a strachu má rodič autisty prakticky denně. Každý den má před očima naprosto běžné věci, které jsou pro jeho dítko jen velkou neznámou. Ostatní děti jdou s maminkou za ruku a povídají si, jdou kamkoliv bez záchvatu vzteku, dítě jede na kole, odrážedle, na něco ukáže, o něco si řekne. Tohle rodiče autisty bohužel většinou neznají. Radují se z maličkostí, které ostatním přijdou naprosto běžné a automatické.

"Každý autista se chová jinak, záleží na formě autismu. Obecně ale platí, že autista obtížně navazuje sociální kontakty, musí si zvyknout na nové prostředí, nové lidi. Nemá rád doteky a potřebuje pocit bezpečí, jistoty a též svůj režim. Nutně musí vědět dopředu, co se bude dít, nemá rád změny -  nesnáší je dobře, nechápe dvojsmysly, narážky,“ hovoří o svých autistických klientech Marta Peřinová, vedoucí sociálních služeb z Občanského sdružení Benediktus, které je komunitou lidí s mentálním postižením.

Zapojte autistu do normálního života

Cílem takových sdružení je zapojit autisty a další postižené do normálního života. A je to přáním i Jakubovi maminky Petry. "Kubíček vidí, slyší, chodí. Jde pořád maličkými krůčky dopředu a dělá pokroky. A jaké jsou naše plány do budoucna? Máme jen jeden velký plán a jedno velké přání, aby se Kubíček dostal do stavu, kdy se bude schopen o sebe sám postarat a vést naprosto běžný a obyčejný život. Snad se nám náš velký sen stane jednou skutečností."

Takže, než nad vztekajícím dítětem v obchodě, které naprosto ignoruje veškeré příkazy matky, zlomíme hůl, zamysleme se nad tím, že nemusí být všechno tak, jak to na první pohled vypadá… Možná šli nakoupit v jinou hodinu, než je dítě zvyklé, nebo na sobě nemá oblíbenou bundu, třeba má jen hlad. Ale... neumí to říct.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!