Když se narodí sourozenec aneb jak dítěti vysvětlit přírůstek do rodiny

13. duben 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

I přesto, že mnoho rodin v dnešní době vychovává pouze jedno dítě, je stále běžné mít děti alespoň dvě. Většina z nás se snaží o to, aby obě děti zvládla "při jednom", tedy navázala na rodičovskou dovolenou s prvním dítětem.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Nejčastější věkové rozdíly mezi sourozenci jsou dva až tři roky. Problém často bývá v tom, že takto malému dítěti ještě nevysvětlíme, že bude mít bratříčka nebo sestřičku a co to pro něho znamená.

Dítě je zvyklé mít rodiče pro sebe a najednou je tady někdo další, s kým se musí dělit o pozornost rodičů a později o své hračky. Jak tedy dítě připravit na sourozence?

Jak to vnímá vaše dítě?

Máte doma malého rošťáka a zároveň se vám znovu kulatí bříško? Pak je třeba myslet na to, že nový rodinný člen změní život nejen vám, ale také vašemu staršímu dítěti. Dokud máte miminko schované v bříšku, dítě to bere radostně, bříško hladí, pusinkuje a na brášku nebo sestřičku se těší.

Ovšem realita po narození bývá jiná.

Zkusme se vžít do role dvouletého batolete, které dosud bylo středobodem života svých rodičů, babiček a všech kolem? Všechna pozornost byla jen jeho. Najednou přijde někdo další, kdo si rodiče usurpuje, potřebuje mnohem více péče a stejnou míru lásky? Pro malé dítě je to doslova tragédie.

Jak dítěti pomoci připravit se na sourozence?

Některé maminky nechtějí dítě zbytečně „zatěžovat“ a o sourozenci mu řeknou až na poslední chvíli. To ovšem není ideální řešení. „Již od početí bychom o miminku měli před starším dítětem hovořit,“ upozorňuje rodiče psycholožka Eliška Bachová, která má s touto problematikou bohaté zkušenosti.

Je třeba si uvědomit, že dítě naše strachy a pocity velmi dobře vnímá, pokud dáváme najevo obavy z příchodu miminka, bude to pro něho ještě větší zátěž,“ vysvětluje.

Další dítě není nic cizího, je to prostě jen přirozený koloběh života,“ upřesňuje Eliška Bachová, která také apeluje na rodiče, aby s dítětem mluvili na rovinu a nic mu netajili.

Například holčičky si rády hrají s panenkami, vozí je v kočárku a starají se o ně. V takovém případě se přímo nabízí, jak dítěti vysvětlit, co se stane po narození miminka. U chlapců to bývá poněkud náročnější, protože ty se o panenky a kočárky příliš nezajímají.

Když se miminko narodí

Nejvíce problémů se objeví po příchodu z porodnice. „Rodiče by měli zapojovat staršího sourozence do bytí s miminkem, neodmítat jej v posteli ve „smečce“ společně s miminkem a rodiči,“ dodává k této problematice Eliška Bachová. Upozorněte také prarodiče a ostatní členy rodiny, aby se nezaměřili pouze na miminko, aby si starší dítě nepřišlo „opomíjené“.

Nejnáročnější bývají situace, když maminka kojí a starší dítě chce k mamince. Vysvětlujte mu trpělivě, že nyní to není možné, ale posaďte ho vedle sebe a můžete mu přitom číst. Jakmile miminko nakrmíte, pomazlete se také se starším dítětem. Rozdělujte svou lásku rovným dílem, i když to není vždy snadné. Děti vnímají více, než si myslíme.

Připravte starší dítě na sourozence již v průběhu těhotenství, vysvětlujte mu to na příkladech, třeba s panenkou. Po porodu zapojte starší dítko do péče, snažte se mu věnovat, jak jen to půjde. Vyvarujte se vět typu „teď nemůžu, nemam čas, až malého nakojím, tak přijď“ a podobně. Tím v dítěti vzbudíte vůči sourozenci pouze ještě větší zlost.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

ReklamaMagazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!