Když maminkovská starost přeroste přes hlavu. Tipy a rady, jak se vrátit do pohody

18. květen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Když v letadle hrozí neštěstí, posádka hlásí, ať pasažéři nasadí dýchací masky nejprve sobě a až potom svým dětem. Mnoho matek s výčitkami plní rozkaz pilota, ale přitom by daly za své děti život. A nemusí jít zrovna o vyhrocenou situaci v letadle.

Zdroj: pixabay.com/UnsplashZdroj: pixabay.com/Unsplash

Jen si vzpomeňte, kolikrát jste dala svým dětem oblíbený jogurt, na který jste se celý den těšila, nebo i s bolavými zády šila kostým na divadelní představení do družiny. Berete tyto obyčejné věci jako samozřejmost? A myslíte někdy i na sebe?

Kolotoč od rána až do večera!

Příběh třicetileté Jitky je podobný stovkám dalších. Dvě děti, péče o domácnost, zaměstnání a Jitka jako manažerka celé rodiny. "V pět ráno jsem vstala a připravila vše dětem do školy, navařila na oběd, odjela do práce. Po osmi hodinách mě čekala druhá směna doma. Do postele jsem se zřídka kdy dostala před půlnocí,“ svěřuje se Jitka, která po letech stereotypu a starání se o blaho druhých, jen ne o to svoje, skončila na psychiatrii.

I psycholožka Pavla Koucká sleduje, že v poslední době se u žen-matek poměrně často setkává s takzvaným syndromem vyhoření. "Jde o ženy, které mnoho let jely na plný plyn: ráno vstávaly jako první, aby všem připravily snídani – a od té doby se až do večera, případně noci nezastavily. Po práci spěchaly nakoupit, vyzvednout děti, vařit, prát a uklízet. K tomu pomoc s úkoly, řešení běžných sporů, energie věnovaná manželovi,“ vysvětluje.

Psycholožka uznává, že většinou jde o ženy milé, ochotné, pracovité, zodpovědné, s vysokými nároky na sebe. Pozorné k manželům, vstřícné k dětem. "Celé roky táhly domácnost a všichni si zvykli, že je to máma, kdo hlídá čas, kdo vše organizuje, za vše zodpovídá. Ne že by nikdo jiný doma ani nevynesl odpadkový koš – ale je to máma, kdo si všimne, že je plný, třikrát někoho požádá, připomene, otevře mu dveře a pak za vynesení poděkuje,“ přibližuje Pavla Koucká

Když mámu nic nebaví…

Jenže přetěžovat se nelze do nekonečna, a pokud nevěnujeme pozornost varovným známkám, vznikne problém. Často ten, že máma vyhoří. Je bez elánu, nálady, energie. Najednou ji nic nebaví, netěší, z ničeho se neraduje a nejraději by celý den prospala.

Dřív plná nadšení vypravovala děti do školy, a ještě jim s úsměvem mávala. Teď je ráda, když vstane a děti si mají z čeho udělat svačinu do školy. "Dřív, když slyšela „Mamííí!“ ochotně se na dítko obrátila a s úsměvem se ptala: „Copak, zlatíčko?“ Nyní má pocit, že jí výkřik: „Mamííí!“ rozřezává hlavu. Lékař často diagnostikuje chronický únavový syndrom, já shledávám syndrom vyhoření,“ přibližuje Pavla Koucká.

Zapojit se musí celá rodina!

Ale jak z toho ven? Jak najednou získat opět chuť do života? Jak znovu fungovat? Jisté je, že rekonvalescence je dlouhá. Žena si na tento stav zakládala někdy i několik let a určitě delší dobu potrvá, než se z něj dostane.

"Je třeba od základů změnit fungování rodiny, žena se musí naučit myslet na sebe. K vyhoření se dostala právě tím, že roky myslela na všechny jiné, jen ne na sebe. A okolí toho využívalo. Nyní je třeba, aby i děti a manžel mysleli na mámu, a zejména, aby přejali svůj díl zodpovědnosti, naučili se plnit své povinnosti a angažovat se v rodinném životě. Je dobře, když na to členové rodiny přijdou, aniž by máma musela být hospitalizovaná,“ říká psycholožka Pavla Koucká.

A tak se naučme myslet na sebe. Špinavé nádobí i nevyluxovaný koberec počká. Zajděte s kamarádkou do kavárny a partnerovi na chvíli přenechejte péči o domácnost i děti. Vymezte si čas na sebe, na své koníčky a zejména na relax.

Nemějte z toho výčitky. Své děti veďte k větší samostatnosti, k tomu, aby doma pomáhaly s chodem domácnosti nebo s přípravou večeře. Důležitější než celý byt jako ze škatulky je přece spokojená máma s elánem do života, nemyslíte?

SOUVISEJÍCÍ: Těžký život samoživitelky aneb jak dítěti nevzít dětství

Nechte své dítě volně dýchat! aneb hyperprotektivní, přemrštěné či úporné rodičovství

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!