Kdy začít s výukou cizího jazyka u dítěte?

18. únor 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Učení se cizím jazykům je dnes naprosto nepostradatelnou součástí základního vzdělání dětí. Možná si však kladete otázku, jak poznám jako rodič, kdy je pro dítě ta správná doba? Je lepší začít už ve školce, nebo raději počkat, až bude dítě chodit do školy?

Zdroj: fotolia.comZdroj: fotolia.com

Zeptala jsem se Lucie Čechové, lektorky německého jazyka na Goethe-Institutu v Praze a na ZŠ Lingua Universal v Litoměřicích, která vyučuje také malé děti. A dozvěděla jsem se velmi zajímavé a jistě přínosné informace, o které bych se s vámi ráda podělila.

Dítě jako individualita

Nejprve je třeba rozdělit osvojování jazyka v rodině, kde se hovoří více jazyky od rodiny, ve které se používá pouze jeden základní jazyk, tedy u nás zpravidla čeština,“ říká Lucie Čechová. Z toho logicky vyplývá, že velmi záleží na tom, v jaké rodině dítě vyrůstá. Ve vícejazyčné domácnosti je to tak nějak dané, že se dítě od narození učí dvě a více řečí, je to zcela přirozené.

Zkusme se nyní zaměřit na klasický model rodiny, kde se hovoří pouze česky. Často jsem se setkala s tím, že některé aktivní maminky učily dítě základní slovíčka v angličtině ještě v době, kdy je sotva dokázalo vyslovit v rodném jazyce. Je tedy lepší počkat a jak dlouho?

Názory na to, kdy začít vyučovat dítě první jazyk se značně různí. Často slýcháme, že dítě se musí začít učit cizí jazyk, až když bude dobře mluvit svou mateřštinou“, připomíná Lucie Čechová. „Jsou to spíše mýty, které panují mezi lidmi a nejsou založeny na podstatných informacích, pokud je výuka vedena správně.“

Lucie Čechová, stejně jako další odborníci, poukazuje na to, že dítě je schopné učit se více jazyků, aniž by muselo přesně vědět, co je sloveso a co podstatné jméno. Děti se neučí gramatiku, ale chtějí mluvit. Mají to o dost jednodušší, než my dospělí, protože je to pro ně zcela přirozené. Dětský mozek je jako houba, která dokáže nasávat mnoho informací a postupně je zpracovávat a ukládat.

Lucie Čechová v tom má jasno. „Čím dříve se začne učit cizí jazyk, tím lépe. Nejvhodnější doba pro učení se cizího jazyka je zhruba od tří do osmi let. Současné školství je bohužel nastaveno tak, že cizí jazyk se začíná učit až na základní škole v první třídě, a to jen na některých školách.“

Jakým způsobem dítě učit

Osvojování cizího jazyka je pro děti značně jednodušší, než pro nás dospělé. „Dítě se musí učit sociální interakcí tak, jak je tomu v běžném životě. Neučí se jazyk o jazyku, ale používá ho jako komunikační prostředek, aby dokázalo říci, co chce,“ říká Lucie Čechová.

Pravdou je, že děti jsou v tomto ohledu bezprostřední. Jakmile se začneme my dospělí učit cizí jazyk, brzdí nás určitý stud. Zkrátka se bojíme říci to, co bychom chtěli, když nevíme, jak na to. Dítě tyto zábrany nemá.

Nemá smysl ukázat dítěti obrázky a pojmenovávat je anglicky bez začlenění do vět, jen pouhá slovíčka, tím se nic nenaučí,“ poznamenává Lucie Čechová. Z toho vyplývá, že dítě je třeba něčím zaujmout, aby ho to bavilo. Ideální jsou hádanky, pohádky, hry.

U dětí se zkrátka osvědčuje oblíbené motto „škola hrou“, a to platí také při výuce cizích jazyků. Pokud chcete dítě naučit cizí jazyk od útlého věku, jen do toho, ale svěřte ho do rukou školeným lektorům.

Od kdy dítě učit cizímu jazyku? Lektorka německého jazyku říká, že ideální je začít již od tří let věku. Není na co čekat, obavy, které panují, jsou zcela zbytečné. Děti mají největší schopnost osvojovat si cizí jazyk.

SOUVISEJÍCÍ: Jak začít s výukou cizího jazyka u dítěte

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!