Kdy a kde vyřídit žádost o rodičovský příspěvek?

9. duben 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Každou ženu, která je těhotná nebo čerstvě po porodu, jistě bude toto téma zajímat. V době, kdy se staráme o miminko se o nás stát „postará“ finanční pomocí. Tu lze rozdělit na dvě části. Nejprve budeme pobírat peněžitou pomoc v mateřství a poté rodičovský příspěvek. Také se vám tyto pojmy trochu pletou a nevíte si rady, jak na to?

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou

Mateřská dovolená náleží zaměstnankyni po dobu 28 týdnů při porodu jednoho dítěte a 37 týdnů při porodu dvou a více dětí. Na „mateřskou“ žena odchází 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Tento příspěvek je variabilní a vypočítává se z průměrné hrubé mzdy.

Jakmile žena vyčerpá mateřský příspěvek, začne pobírat takzvaný rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek může pobírat matka nebo otec. Pokud nemá rodička nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak jí náleží rodičovský příspěvek ode dne porodu dítěte. Důležité je také vědět, že rodičovský příspěvek lze pobírat pouze na nejmladší dítě v rodině. Nelze pobírat současně peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek v jednom kalendářním měsíci.

Jak postupovat?

Běhání po úřadech s malými dětmi není nic příjemného,“ stěžuje si paní Marta S., třicetiletá maminka dvou malých dětí. „Když se syn narodil, byla jsem v jednom kole, pořád jsem něco řešila a úplně jsem zapomněla vyřídit si vše potřebné k pobírání rodičovského příspěvku, u druhého dítěte už jsem byla chytřejší,“ popisuje sympatická maminka.

Pravda je, že prvního půlroku po narození dítěte většina maminek neví, kde jí hlava stojí. Proto doporučuji informovat se o praktických záležitostech ještě v těhotenství. O peněžitou pomoc v mateřství si musíte zažádat na příslušném úřadě, kterým je Odbor státní sociální podpory Úřadu práce. Zde vyplníte písemnou žádost na předepsaném formuláři, který si lze stáhnout také na internetu (stránky Ministerstva práce a sociálních věcí).

Na úřad si s sebou vezměte tyto doklady:

  • občanský průkaz
  • rodný list všech dětí do čtyř let věku
  • doklad o tom, v jaké výši a jak dlouho jste pobírali příspěvek  v mateřství
  • potvrzení příjmů
  • předem si rozmyslete, jak dlouho chcete rodičovský příspěvek pobírat (nejnižší hranice je 2 roky, nejvyšší 4 roky)

Délka a výše příspěvku

Celková částka rodičovského příspěvku se v posledních letech měnila. Aktuálně platí celkový balíček ve výši 220 tisíc korun. Rodiče ji mohou čerpat dva až čtyři roky, v průběhu čerpání lze délku i částku měnit. Jsou zde však určité stropy. Maximální výše měsíčního příspěvku nesmí překročit částku 11 500 Kč a nejnižší částka činí 5116 Kč.

Pokud ani jeden z rodičů neplatil nemocenské pojištění, bude automaticky pobírat čtyřletou variantu.

Rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů, jakmile vyčerpá finanční pomoc v mateřství. Celková částka příspěvku činí 220 000 Kč a lze si vybrat délku, během které částku vyčerpáte. Je třeba vyplnit příslušný formulář, peněžitou pomoc v mateřství lze pobírat jen na jedno dítě (to nejmladší).

SOUVISEJÍCÍ: Vyřizujeme mateřskou dovolenou krok za krokem

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.9 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!