Je to déčko nebo béčko? Jak rozpoznat dyslexii u dětí a co s ní dělat
13. listopad 2013 Redakce komentáře (0)Ne všechny školní potíže lze svádět na vývojové poruchy učení. Pokud se ale některá projeví, je třeba vědět, jak s ní pracovat. Třeba s dyslexií.
Především rodiče malých dětí a žáčků, které chodí do školy pár měsíců, mohou z ničehonic zjistit, že jejich dítěti se ve škole moc nedaří. Sklony k dyslexii či jiné vývojové poruchy lze vypozorovat už u předškolního věku.
Takové dítě nerado odříkává říkanky, špatně se učí, nezajímají ho slovní hry, nerozpozná tvar písmene ve svém jméně. Dokonce se neorientuje v prostorových pojmech.
Dalšími projevy je je zadrhávání ve čtení, někdo se pere s čísly. Jestliže potíže přetrvávají i přes snahu rodičů a učitelem není vyloučeno, že dítě bojuje s dysporuchou.
Kde hledat pomoc
Své podezření byste měli konzultovat v pedagogicko-psychologické poradně. Pokud specialista podezření rodičů či učitelů potvrdí, nestačí konstatovat, že dítě tuto poruchu má vrozenou.
Specifická vývojová porucha učení není omluvenkou. Naopak rodiče musí napnout všechny síly, aby se dítě popralo s hendikepem.
Projevy dyslexie
Mezi obvyklé projevy patří:
- obtížné rozpoznávání písmen
- neschopnost rozlišovat zvukově blízké hlásky
- snížená schopnost spojovat psanou a zvukovou podobu hlásky
- domýšlení slov podle správně přečteného začátku
- nedodržování délky samohlásek
Co se podílí na dyslexii
Především několik faktoru se podílí na dyslexii. Jeden z nich je dědičnost. neméně podstatnou roli hrají prenetální vývoj, průběh porodu i vlivy prostředí.
Jak pracovat s dítětem
Aby dítě zvládlo školní učivo, je důležité dodržovat pravidelný školní režim. Dále přitažlivá forma učení jako jsou obrázky či říkadla. Také je důležité zajistit podporu sebevědomí dítěte a vytvořit motivace, stanovit třeba cílové odměny.
Máte podobné zkušenosti? Co si o dyslexii myslíte? Máte nějakou radu? Napište ji do diskuse pod článkem a podělte se s ostatními.
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!