Jak zvládnout sourozenecké hádky? Nechte řešení na dětech

10. červenec 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Znají to téměř všichni rodiče více než jednoho dítěte. Hádky, nesváry, někdy dojde i na pěsti, nadávky a svalování viny na toho druhého. Mezi sourozenci je často nedorozumění na denním pořádku a většina rodičů je zoufalá a jen nevěřícně kroutí hlavou, kde se stala chyba. Měl by ale rodič vstupovat do hádky nebo si zanechat odstup? A kam až můžou děti při svých hádkách zajít?

Zdroj: pixabay.com/PezibearZdroj: pixabay.com/Pezibear

"To je moje! Mamíííí, on mě tahá za vlasy a nechceme mě půjčit míč!" Když si vzpomenu na své dětství, pravděpodobně jsem jako dítě nebyla jiná. Staneme-li se ale rodičem, najednou je pro nás těžko pochopitelné, proč se naši potomci musí neustále hádat a hašteřit. A tak často vstupujeme do hádek v domnění, že pomůžeme k tomu, aby děti spor vyřešily podáním ruky.

Hádky, křik a žalování!

Je to ale ta správná cesta? Psycholožka Pavla Koucká k tomu říká: "Děti by se měly učit řešit si své spory samy. Pokud spor vždy vyřešíme za ně, případně hádku z pozice autority či moci ukončíme, tuhle možnost jim bereme." Na druhou stranu, zná dospělé traumatizované tím, že se jich rodiče nezastali, a jim se dělo ze strany sourozence skutečné příkoří, někdy i šikana.

"Je to otřepaná fráze, ale platí: zlatý střed. Kde to jde, ať si to děti pořeší. Nemůžeme však připustit, aby si děti skutečně a vážně ubližovaly," vysvětluje psycholožka.

Dávat dětem dobrý příklad

Jak tedy děti - sourozence naučit spolu vycházet, mluvit spolu, dělit se o hračky? Existuje na to nějaká osvědčená rada? Podle Pavly Koucké záleží nejvíce na příkladu v rodině. Pokud my sami jako rodiče vycházíme spolu navzájem a umíme řešit spory, je to jednodušší. Dětem bychom také měli projevovat své emoce, říct, že nás těší, když spolu vycházejí, nebo že si půjčují hračky a hrají si spolu.

"A stejně tak projevíme nelibost, když jsou k sobě ošklivé. Emoce by však neměly být přehnané – tedy žádná chvála až do nebe za to, že dítě pomůže sourozenci – svým způsobem by to měla být samozřejmost, takže stačí naše docela obyčejná spokojenost. A podobně žádné sáhodlouhé mentorování či dokonce trestání za nehezké chování," radí psycholožka Pavla Koucká.

Povzbudit děti k řešení!

Sourozenecké hádky a spory tu budou vždy. Nelze se jim úplně vyhnout, spíše je divné, když žádné nejsou. Psycholožka doporučuje s dětmi probrat situaci sporu s odstupem, když odezní afekt. Je dobré, pokud ve chvílích sporu projevíme pochopení pro obě strany, ale dokážeme zůstat nad věcí a bereme vše s rezervou.

"Můžeme dětem navrhnout řešení, co s tím. Ještě lepší zkušenost však mám s povzbuzením, aby si děti našly řešení samy, zeptat se: „A jak si myslíte, že by se to dalo vyřešit?“ Jsou to přece jejich spory, ne naše. Máme však otevřenou náruč pro ty, kdo se přijdou utěšit," doplňuje Pavla Koucká a na závěr dodává: "Vyplatí se sourozence nenutit do vzájemné lásky: „Nemusíte se mít rádi, ale nemůžete si ubližovat.“ Lásku totiž nelze vynutit. Daří se jí, je-li svobodná."

A tak na to pamatujme, až zase budeme kázat staršímu dítku a vynucovat si jeho lásku pro mladšího sourozence…Bude to dlouhá cesta, která bude celou rodinu stát mnoho sil, ale díky komunikaci, empatii a především lásce dojdeme k vytouženému cíli.

SOUVISEJÍCÍ: Děti si přírodu zamilují aneb zkuste lesní školku

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!




Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!