Jak vyřešit prázdniny s dětmi ve školce?

16. březen 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Také si říkáte, jak se děti mají? Dva měsíce prázdnin v létě, k tomu v průběhu roku každou chvíli další. Ať už se jedná o Vánoce, jarní prázdniny, velikonoční nebo jen ředitelské volno. Děti školou povinné mají prázdniny poměrně často. Jde sice o zasloužený odpočinek, ale pro nás starost navíc.

zdroj pixabay.comzdroj pixabay.com

Pokud totiž nemáme babičky po ruce, nejlépe v důchodu, či jiné ochotné příbuzné, vzniká problém s tím, jak se o děti v průběhu prázdnin postarat.

Radost pro děti, komplikace pro rodiče

Ano, i tak by se daly prázdniny popsat. V průběhu roku se rodiče prostřídají s babičkami, nicméně letní prázdniny trvají dva měsíce a zde už může nastat problém. Každý rodič má obvykle vyšetřené dva týdny dovolené, takže i když se vystřídají, zbývá jeden měsíc navíc.

Babičky si děti rádi vezmou, ale ne vždy mají tu možnost. Ve škole jsou prázdniny logické, ale proč je mají také mateřské školky? Právě na prázdniny v mateřské školce bych se ráda zaměřila.

Zabezpečení programu pro děti během letních prázdnin je situace, která rodinám vždy zkomplikuje běžný provoz. Pokud někdo z rodičů, případně ochotných příbuzných nepracuje v pedagogické profesi a nemají také prázdniny, musí vše řešit v rámci dovolených, případně placeného hlídání. Mateřské školky však musí vycházet z legislativních, finančních a pracovních závazků ke svým zaměstnancům," říká učitelka Mgr. Eliška Babková z MŠ Sibřina.

Nabízí se řešení

Školky mohou v červenci a srpnu podle vyhlášky o předškolním vzdělávání, přerušit nebo omezit provoz.

Jak to funguje v praxi? „Také naše mateřská školka bude mít pro děti otevřeno během letních prázdnin 14 dní. Pedagogové si nemohou vybrat z důvodu personálního obsazení školky dovolenou během školního roku a je nutné jim toto volno dát během letních měsíců. Tento čas se také využije pro různé opravy ve školce, které během běžného provozu není možné realizovat," vypráví Eliška Babková.

"Jedná se o opravy sociálního zařízení, malování a další údržbu. Ohledně omezení nebo přerušení provozu jsou rodiče informováni v minimálním předstihu 2 měsíců a školka má povinnost informovat svého zřizovatele, v našem případě obec,“ dodává s chápajícím pohledem.

Jaké jsou tedy možnosti?

Pokud bydlíte ve větším městě, kde je v okolí více školek, je vhodné si zjistit jejich prázdninový provoz. V takovém případě se školky mezi sebou většinou „domluví“ a pokryjí tak alespoň část prázdnin.

V menších městech a vesnicích tato možnost obvykle není. Nezbývá tedy než zvolit soukromé školky či požádat příbuzné.

Pokud máte pracující babičky, zkuste se s nimi domluvit, aby si vzaly děti v létě na dva týdny k sobě mimo vaší dovolenou. Pokud se v rodině rozumně „prostřídáte“, prázdniny tak snadno pokryjete.

Prázdniny jen v létě

Je také třeba připomenout, že mateřské školky mají omezený provoz pouze v létě a o Vánocích. V době ostatních prázdnin, jako jsou pololetní, jarní či velikonoční, bývá provoz nepřerušen, je pouze omezen. To znamená, že děti jsou spojeny z několika tříd do jedné. Na rozdíl od školy jsou zde tedy určité výhody.

MŠ mají přerušený provoz pouze v průběhu letních a vánočních prázdnin. V tuto dobu si musí rodiče zajistit náhradní hlídání. Buď si sami vzít dovolenou, nebo využít pomoci příbuzných. Pokud ta možnost není, můžete si zjistit, které okolní školky fungují. Většinou se školky doplňují tak, aby pokryly alespoň část prázdnin a rodiče tak měli jednodušší rozhodování.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.3 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!