Jak se připravit na zápis do školy?

24. leden 2015  Monika Svobodová  komentáře (0)

Všichni, co doma máme malého předškoláčka, se netrpělivě chystáme k zápisu do první třídy. Jde o velikou událost, vždyť naše dítko půjde již brzy do školy! Už to není žádné malé dítě, které potřebuje svoji maminku na každém kroku.

Jak se připravit na zápis do školy?Jak se připravit na zápis do školy?

Určitě i vám se v hlavě honí spousta otázek spojených s nástupem dítěte do školy. Jak bude probíhat zápis? Mám na to své dítě nějak speciálně připravovat? Zvládne vůbec nástup do školy už toto září nebo by byl lepší odklad? Tyto otázky jsou zcela normální.

Jak zápis do školy probíhá?

Letos zápisy probíhají od 15. ledna do 15. února. Každá škola vypisuje zápis do první třídy podle rozhodnutí ředitele školy. V některých městech připadá zápis do všech škol ve stejný den, jinde jsou v různých termínech. Některé školy mají zápis dokonce i o víkendu.

Každá škola si sama určuje, jak přesně bude zápis probíhat. Ale ve většině škol probíhá formou jednoduchého rozhovoru učitele s dítětem. Učitel si s dítětem povídá, dává mu jednoduché úkoly a otázky a při tom zjišťuje co dítě umí a jak je na nástup do školy zralé. Učitel se ptá na rodinu, nechá dítě namalovat obrázek, aby viděl jestli správně drží tužku, atd.

Na co připravit dítě?

Osobně si myslím, že není nutné dítě na zápis nějak speciálně připravovat, obzvlášť chodí-li do školky. Vždyť nejde o to, aby umělo číst a psát ještě před nástupem do školy. Dítěti je dobré vysvětlit, proč jde k zápisu a co mu škola přinese. Rozhodně není na místě dítě školou strašit a zbytečně ho stresovat.

Existují také různá doporučení, co by mělo dítě před nástupem do školy zvládat. Dítě by mělo být dostatečně emočně a sociálně zralé, aby se dokázalo odpoutat od rodičů a umělo se začlenit do kolektivu. Mělo by být schopné se přiměřenou dobu soustředit a umět splnit zadaný úkol. Pak jsou tu doporučení ohledně základních znalostí - držení tužky, znalost barev a tvarů, počítání alespoň do pěti, znalost svého bydliště, atd.

Nebojte se odkladu

Jestli máte jakékoliv pochybnosti o tom, zda je vaše dítě na školu připravené, zkonzultujte svoje myšlenky s vaším dětským lékařem a také s učitelkami z mateřské školy. Případně se nechte poslat do pedagogicko-psychologické poradny, kde vaše dítě posoudí a budou vám schopni poradit co dál, zda odklad ano či ne.

Nástup do školy je pro dítě velkou změnou a tak je třeba vše řádně promyslet. Není samozřejmostí, že každé dítě bude dostatečně zralé a připravené na nástup do školy ještě před ukončeným šestým rokem.

Tak vezměte rodný list dítěte, váš občanský průkaz, pěkně se oblékněte a vyražte k zápisu. A jestli se bojíte, že se vaše dítko bude stydět a paní učitelka z něho nedostane ani slovo, nic si z toho nedělejte. I když se dítko zasekne a bude zarytě mlčet, neznamená to, že ho do školy nepřijmou.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!




Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!