Jak připravit dítě na rozvod rodičů?

7. červenec 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Rozvod v rodině bohužel není nic výjimečného. Problém nastane ve chvíli, když jsou v manželství děti, protože právě jich se tato situace velmi dotkne. Co všechno bychom měli jako rodiče udělat, abychom to dětem co nejvíce usnadnili a jak je na rozvod připravit? Samozřejmě záleží na věku dítěte (dětí). Zkusme si toto téma více přiblížit. Jak to vidí odborníci?

Zdroj: pixabay.com/PezibearZdroj: pixabay.com/Pezibear

„V celé věci rozvodu bych ráda zdůraznila význam jedné věci, a tou je slušná komunikace mezi rodiči,“ vysvětluje psycholožka Eliška Bachová. Poukazuje také na to, že mezi rodiči vzniká frustrace, emoční napětí a to je třeba ventilovat. „Pouze zralý rodič je schopen ventilace napětí vůči druhému rodiči, aniž by to ve výsledku nejvíce poškodilo dítě," doplňuje.

Základem je komunikace

Vzájemná komunikace je důležitá nejen mezi partnery, ale také s dítětem. „Je důležité mluvit s dítětem o celé situaci včas, protože dítě je velmi vnímavé a pozná, že se něco děje,“ dodává k této problematice Andrea Řezníčková z týmu Terapeuti Praha.

Tato komunikace se odvíjí od věku dítěte, ale i velmi malé dítě dokáže vycítit, že něco není v pořádku. „Odkládání vysvětlení situace, kvůli které zažívají rodiče každodenní „dusno“, způsobuje narušení důvěry ve vztahu, nejistotu a stres,“ upozorňuje na tuto situaci Andrea Řezníčková.

Zkuste vzájemnou domluvu a pochopení

Ačkoliv to může být velmi těžké, je potřeba vůči dítěti být „na stejné lodi“. Komunikace rodičů by měla být v přítomnosti dítěte „v normálu“, tedy žádné hádky, výčitky a zvyšování hlasu. Oba rodiče by se měli s dítětem o rozvodu bavit společně, ujistit jej, že ho mají oba moc rádi, jen už nebudou žít společně.

Důležité je shodnout se ohledně základních každodenních úkonů, tedy kdo bude dítě vodit do školky, kdo jej vyzvedne, předávání informací mezi rodiči a v neposlední řadě, aby dítě mohlo trávit čas s oběma rodiči, byť odděleně,“ pokyvuje hlavou Andrea Řezníčková s tím, že v praxi to tak často nebývá.

Jak oznámit dítěti tuto nepříjemnou novinu?

Oznámit dítěti rozvod lze mnoha způsoby, a za nejdůležitější považuji upřímnost vůči dítěti,“ říká Andrea Bachová. Dále poukazuje na to, že upřímnost je myšlena bez emočních výlevů, urážek a s vynecháním detailů, kterým dítě stejně nerozumí. Upřímnost je v komunikaci s malými dětmi velmi důležitá, protože tím učíme i děti, že se nám mohou se vším svěřit. Rodiče často dětem neříkají pravdu, protože se je snaží „chránit“, ale následky mohou být mnohem závažnější.

Nikdy nepomlouvejte a nezpochybňujte druhého rodiče v přítomnosti dítěte, protože dítě miluje oba stejně, a tak by to mělo zůstat také po rozvodu,“ apeluje na tuto skutečnost Andrea Řezníčková. Dítě není nástroj pomsty, ani žádný majetek.

Na koho se obrátit?

Jsou páry, které v této situaci shodnout nedokážou. V takovém případě je vhodné vyhledat odbornou pomoc v podobě profesionálního mediátora, který jim pomůže nahlédnout na situaci konstruktivně a také napomůže vzájemné dohodě mezi bývalými partnery. Tento krok by měl předcházet tomu, než vyhledáte péči psychologa nebo psychoterapeuta. Mediátor funguje jako takzvaný „prostředník“, který se snaží pomoci změnit pohled rodičů na celou situaci.

Rozvod je velmi nepříjemná záležitost, dítě by však mělo trpět co nejméně. Není vhodné dítěti tuto skutečnost zamlčovat, ale v klidu a bez emocí si o tom s ním promluvit. Formu vysvětlování přizpůsobte stáří dítěte (malému dítěti se to někdy vysvětluje jednodušeji, než staršímu). O rozvodu by měli dítěti říci oba rodiče. Důležitá je také dohoda a vzájemná komunikace. Pokud to partneři nezvládají, je vhodné požádat se obrátit na odborníka (psychologa, psychoterapeuta).

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!