Děti si přírodu zamilují aneb zkuste lesní školku

9. květen 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Když se řekne školka, každý si vybavíme něco jiného. Vzpomínám na přetopené prostředí, vytahané punčocháče tělové barvy a pomazánku, kterou jsem zkrátka "musela" sníst. Dnešní školky nabízí většinou krásné barevné prostředí, jídlo je sestavované podle přísných zásad a i paní učitelky jsou dnes osvícené a děti do jídla většinou nenutí.

Zdroj: pixabay.com/PezibearZdroj: pixabay.com/Pezibear

Co ale vyměnit budovu tohoto zařízení, za pobyt na čerstvém vzduchu? Rodiče, kteří dávají své dítě do lesních školek, nedají na tento způsob předškolní výuky dopustit.

Příroda moudrou učitelkou!

Školka je většinou prvním větším kolektivem, ve kterém se naše dítě ocitne. Čeká ho zde spousta nových zážitků, podnětů i kamarádů. Lesní mateřské školy jsou zařízeními pro děti předškolního věku, ve kterých děti tráví čas venku v přírodě a na vzduchu.

"Les je pro ně jedním velkým hřištěm, které nepotřebuje plot a příroda moudrá učitelka, od které se mohou naučit hodně o fungování našeho světa," říká Anna Voňavková z Asociace lesních mateřských školek.

"Lesní školky fungují podobně jako ty běžné, zásadní je právě důraz na prostředí, ve kterém program a vzdělávání probíhá a na konkrétní zkušenost v terénu. Významným rozdílem také je počet pedagogů, v lesních školkách jich najdete rozhodně více, než v těch běžných," pokračuje.

Nejdůležitější je, aby dítě mělo vhodné oblečení přizpůsobené pobytu venku za každého počasí. Na oběd i spaní jsou vymezeny vhodné prostory.

V lese jako doma

U nás najdeme asi 120 lesních školek a další vznikají. A není se čemu divit. V běžné školce si děti v knížce ukážou, jak vypadá veverka, ale když jí spatří na vlastní oči, zanechá to v nich hluboký zážitek. A co teprve, když se mohou podílet na sběru dřeva na táborák a cítit jak voní les?

Děti zde zkrátka mohou poznávat svět všemi smysly. "Poznávají vlastní hranice a schopnosti, rozvíjejí spolupráci a přátelství, zjišťují, jak se pohybovat v terénu, jak funguje příroda během ročních období," doplňuje přednosti lesních školek Anna Voňavková.

Rýma a kašel už nemají šanci!

Pryč jsou časy, kdy jsme se jako děti vypravili do přírody a vrátili se až večer. Špinaví, s rozbitým kolenem, hladoví, ale příjemně pohybem unavení a šťastní, že jsme zažili skvělé dobrodružství. I rodiče propagující lesní školky vzpomínají na své dětství a mrzí je, že dnešní děti tohle nezažívají.

A jaké jsou zkušenosti třicetileté maminky malého Lukáše Heleny? "Syna jsem dala do školky, když mu byli téměř čtyři roky. Po třech dnech pobytu v "klasické" školce většinou další tři týdny promarodil. Neustálé rýmy, kašel, záněty uší, neštovice a střevní chřipky," vzpomíná Helena.

Když přišlo jaro a syn konečně odchodil celých 10 dní ve školce, Helena myslela jsem, že mají vyhráno. Ale bohužel, další dětská nemoc překazila matce radost. Na doporučení kamarádky začala Lukáše dávat do místní lesní školky.

"Syn chodí už druhý měsíc a já jsem nesmírně šťastná. Nejen, že vidím pokroky v jeho rozvoji, ale snížila se jeho nemocnost, nenudí se a má nové kamarády," říká Helena.

Není tedy na čase, porozhlédnout se po lesní školce ve svém okolí a dopřát dítěti jiný pohled na předškolní výuku? A možná je třeba udělat víc… a sice to, že chytneme své děti za ruku a místo výletu na nákupy své dítě vezmeme do lesa na procházku. Poděkuje nám nejen jejich zdraví, a vlastně i to naše, ale především fakt, že až vyrostou, budou mít na co vzpomínat… a to za to přece stojí, nemyslíte?

SOUVISEJÍCÍ: Jak zvládnout sourozenecké hádky? Nechte řešení na dětech

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!