Co dělat, když dítě nechce chodit do školky?
28. duben 2015 Martina Richterová komentáře (0)Téměř každému dítěti se čas od času nechce do školky. Důvod může být různý. Únava, počínající nemoc nebo určité obavy. Taková situace je zcela normální. Problém může nastat ve chvíli, kdy dítě nechce chodit do školky opakovaně. Pláče, je viditelně vystrašené a vystresované.
Často se přidají ještě další problémy. Dítě se začne počůrávat, stěžuje si na bolesti bříška, neklidně spí, je často nemocné a viditelně nespokojené. Naopak ve dnech, kdy je doma, například o víkendu, je jako vyměněné. Takový problém už tak snadno nevyřešíme a jistě se mnou budete souhlasit, že je to noční můra každého rodiče.
První signály
Většinou to začíná nenápadně. Dítě občas prohlásí, že se mu ve školce nelíbí. Paní učitelka vás začne upozorňovat na to, že dítě nespolupracuje, straní se kolektivu nebo často pláče. Později se přidávají další aspekty v podobě již zmíněného počůrávání, stěžování si na různé bolesti nebo apatie.
Důležité je hledat příčinu potíží, tedy proč dítě najednou nechce chodit do školky, když ještě před měsícem se tam velmi těšilo. Důvodů může být mnoho, někdy stačí zdánlivá maličkost, nejlepší kamarád se s ním přestane bavit, někdo mu řekne něco ošklivého, paní učitelka ho nechtěně nařkne z něčeho, co dítě neudělalo. Vina může být také na straně rodičů (přehnaná očekávání), aniž bychom si to uvědomovali.
„V takovém případě je velmi důležité pracovat s jeho úzkostí,“ vysvětluje terapeut Tomáš Kleisner, který se zabývá mimo jiné také dětskou terapií. Upozorňuje také na to, jak důležitý je postoj rodičů k tomuto problému. „Když zůstanete sami klidní, pomůžete tím dítěti, které načerpá pozitivní energii od vás.“ Pan Kleisner také dodává, jak důležité je v takovém okamžiku být pro dítě oporou, dát mu najevo svou lásku a podporu.
Hledejte řešení
Hodně záleží na věku dítěte. Pokud nejde o předškoláka, můžete zkusit školku přerušit a dítě nechat doma. Toto řešení není vždy možné, záleží na tom, zda jste se vrátila do práce, nebo máte hlídací babičky. S tím souhlasí také psycholožka Eliška Bachová. „Pokud dítě být ve školce nechce a není předškolák, počkala bych, než k samostatnosti a odloučení od rodičů dozraje,“ doporučuje rodičům, kteří se setkají s tímto problémem a mají možnost dítě doma nechat. Vysvětluje, že dítě je potřeba naučit odloučení postupně. „Nejdříve můžete dávat dítě jednou nebo dvakrát týdně do soukromé školky, takto vyčkat i rok, poté zkusit státní školku znovu.“
S tím souvisí také skutečnost, že každé dítě dozrává jiným tempem, záleží také na povaze konkrétního dítěte. Některé děti jsou takzvaně „splachovací“ a s ničím si nelámou hlavu, jiné děti jsou více citlivé. Pro ně bývá odloučení od rodičů náročnější, zejména pak ve věku mezi třetím a čtvrtým rokem.
Co však můžeme dělat u větších dětí, nebo v případě, že si nemůžeme dovolit nechat dítě doma? „V takovém případě doporučuji ho začleňovat do kolektivu ve spolupráci s dětským psychologem, aby se zjistilo a pracovalo s oblastí, ve které má dítě blok,“ doporučuje rodičům psycholožka. Problém je nejčastěji v povaze dítěte, traumatu z minulosti, nezralosti či neporozumění.
Pokud dítě nechce chodit do školky, je třeba hledat důvod, proč tomu tak je. Jestliže můžete nechat dítě doma, pak to udělejte a snažte se ho do kolektivu začleňovat postupně. V případě, že to nelze, vyhledejte dětského psychologa nebo psychoterapeuta a zkuste společně najít řešení.
[Nahoru ↑]
Hodnocení
2.59 hvězdiček / Hodnoceno: 54x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!