Ženská ňadra, zadeček či klín aneb sádrový odlitek těla za pár minut

20. duben 2015  Stanislava Štěpánová  komentáře (0)

Toužíte mít na zahradě sochu, která by připoutala pozornost všech kolemjdoucích? Nebo čekáte své první dítě a již teď víte, že bude zároveň tím posledním, a proto byste si ráda uchovala vzpomínku na těhotenské bříško? Fotka vystihne mnohé, ale tvary ženského těla během těhotenství tak úplně ne.

Archiv Miroslava KovářeArchiv Miroslava Kováře

Řešením může být sádrový odlitek těla utvořený formou bodycastingu, kdy se sádra nanáší přímo na tělo nebo jeho část. Buďte "in" a nechte si vytvořit věrnou kopii vlastního těla!

Toto umělecké řemeslo ale není vlastně žádnou novinkou, už i Egypané odlévali a používali sádrové formy. A jak odlévání částí těla probíhá dnes?

Miroslav Kovář se své práci věnuje 20 let, učil se jí v ateliéru akademického sochaře Dalibora Kyzlinka a dodržuje podstatu a princip formování, který se dělal již v dávných dobách. Zásadně nepoužívá různých silikonů, jen přírodní materiály.

"Dnes konkurence, která se u mě učila, přešla právě na používání silikonových forem, které navíc umožní provést více kopií. Já z jedné formy mohu udělat pouze jediný odlitek. Forma zvaná blindka se po odlití vybourá, tak vznikne jen jediný neopakovatelný odlitek," říká Miroslav Kovář.

Zvěčnit dokáže různé partie těla. Dlaně, celé ruce, torza těl. Lze vyrobit i celá těla, která připomínají sochy. Specialitou jsou spojené ruce dvou osob, například se snubním prstenem, nebo mužova ruka na ženině těhotenském bříšku.

Žena je krásné stvoření

Pokud toužíte potom zaznamenat celou cestu vašeho dítěte ještě před narozením, je možno vytvořit těhotenský triptych, což je umělecké dílo rozdělené na tři části. Zaznamenáme tak vaše těhotenství ve třech různých fázích pokročilosti. Dále často odlévá ženská ňadra, ale výjimkou není ani zadeček či klín. Jak sám Kovář přiznává, není část těla, kterou by dělal nerad.

"Žena je krásné stvoření s ladnými křivkami a tudíž nedělám žádných rozdílů při vytváření odlitků. Fantazii se zde rozhodně meze nekladou. Cokoliv budete chtít zvěčnit, o všem se dá uvažovat a drtivá většina nápadů jde i realizovat," doplňuje Miroslav Kovář a pokračuje "Všechny odlitky částí i celků těla dělám do interiéru o exteriéru. Pro exteriér jsou odlitky z betonu, geopolymeru a též z litiny.“

Odlitek vlastního těla

Líbí se vám tento nápad, ale máte obavy, jak vše probíhá?

Sochař se vždy snaží, aby vytvořil takové podmínky, aby stud, zábrany a ostych zmizel. "Tělo se musí lehce natřít třeba Indulonou, chloupky se odstraňovat nemusí, do těch se vetře například vazelína, ale při formování je nutno hlídat, kdy sádra hydratuje. Při delší prodlevě se sádra sevře a již vzniknou problémy - depilace. Tento čas odstranění formy z těla je věcí mnoha zkoušek a také záleží na zručnosti,“ říká Miroslav Kovář.

Na formování používá několik základních postupů. Podle části těla a také podle způsobu  a materiálu odlití se to dosti liší. Buď se sádra rovnou nanáší na tělo, nebo používá tzv. "lehkou" nebo "těžkou" bandáž. Forma pro lití z geopolymeru, betonu nebo litiny musí být dosti pevná, ale ne zase moc, nebo po odlití se forma vytlouká a tak vznikne jedinečný a neopakovatelný originál.

Podle rozsahu práce je výsledná forma složena třeba až z 15 dílů. Ty se samostatně odlévají a spojují v celek. To znamená, že se socha vlastně staví. Jestli se forma odlévá z betonu nebo geopolymeru, forma se spojí, vyztuží a odlévá vcelku. U litiny je to složitější.

Odlitek za 20 minut

A jak dlouho to celé potrvá? "Vždy se snažím, aby žena nestála na jedno formování déle než 15 - 20 minut podle rozsahu práce. Těhotné dívenky stojí cca 2 x 15 minut než se udělá celá forma od krku až po stehna. Odlitek je reliéf, který se může připevnit na zeď, ale dělal jsem i těhotnou maminku jako torzo a stání je delší,“ popisuje svoji práci Miroslav Kovář.

Tento aktivně tvořící člověk dělá i hodně "hambaté" odlitky dívčího těla, je držitelem rekordu v počtu osádrovaných dámských klínů za hodinu, provádí každý rok workshopy a předvádění pro různé příležitosti. A co ho na jeho práci nejvíc těší a baví? "Právě zvěčňování částí i celků postav, komunikace při práci a sledování reakcí, když dívka poprvé uvidí svoji sochu," přiznává Miroslav Kovář.

Přemýšlíte o netradičním dárku pro někoho blízkého? Myslím, že už máte jasno…

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.56 hvězdiček / Hodnoceno: 41x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!