Z hradu Hazmburk u Libochovic je nádherná podívaná na České středohoří, Polabí či Poohří

2. srpen 2014  Redakce   komentáře (0)

ČTENÁŘSKÝ TIP NA VÝLET. Jednou takhle sedíme s kamarádkou na kafíčku a řešíme, co bychom tak podnikly. Inu nebyly jsme dlouho na žádném výletě. Co kdybychom vyrazily na nějaký hrad či zámek?

Hrad Hazmburk u Libochovic. Foto: archiv Evien.czHrad Hazmburk u Libochovic. Foto: archiv Evien.cz

Slovo dalo slovo a druhý den jsme se u kamarádky doma sešly nad mapou. Nechtěly jsme někam daleko, ale blízké okolí nás také příliš nelákalo. Po krátkém rozhodování vyhrálo České středohoří. Podrobně jsme prostudovaly oblast a vybraly hrad Hazmburk. Kamarádka vztáhla ruku a z poličky vytáhla jednu knihu o hradech a zámcích. „Musíme si přeci o něm nejdřív něco zjistit, né?“

Hazmburk kdysi hrad Klapý či Klepý, později Zajícův hrad leží nedaleko města Libochovice. "Jé Libochovice," zvolala kamarádka. "Tam je zámek“. Třeba stihneme obojí? To těžko, jak nás znám, bude trvat než se vůbec vykodrcáme z domu, pak budeme mít hlad, pak žízeň a… Vzdychla jsem, ale kamarádce jsem její nadšení nebrala.

Hazmburk, jak jsme se dočetly, leží na stejnojmenném kopci asi 418 m.n.m. Hradem tedy už dávno není. Ovšem i přesto si dodnes zachoval přízvisko nedobytný. Historické prameny tvrdí, že nebyl pokořen ani husity. První doložené údaje o existenci hradu pochází ze středověku.

Kým a kdy přesně však byl založen se dodnes neví. Nicméně je téměř jisté, že kopec byl osídlen mnohem dříve. Četly jsme a četly, až jsem se podívala na hodinky a zhrozila se. No páni, máme tedy co dělat. Kamarádce jsem nařídila, ať průvodce strčí do baťůžku a zbytek si dočteme ve vlaku.

Cesta vlakem

Z Prahy se na hrad Hazmburk dostaneme tak, že dojedeme do Libochovic. A to buď autobusem s přestupem nebo vlakem, také s přestupem. Oboje trvalo přibližně stejně dlouho, a tak, protože milujeme vlaky, jsme se rozhodly pro něj. Ani nevím proč.

Vlak dnes mnohdy cenově neodpovídá kvalitě a čistotě a autobus bývá rychlejší a mnohdy i levnější… Přesto ve mně jen představa vlaku vzbuzuje jakési nostalgické vzpomínky na dětství, kdy se na všechny výlety zásadně jezdilo vláčky. Jelo se vždy hrozně dlouho, ale nám to nikdy nepřišlo, neb jsme v kupé hráli karty, povídali, četli či hráli různé společenské hry…

„Máme co dělat, jede nám to za chvilku. Tak už si nečti, budeme mít hodinu a půl ve vlaku.“ Vyběhly jsme s baťůžky a stihly spoj na chlup přesně.

Plánování tras

Ve vlaku přišla opět na řadu mapa. Zjistily jsme, že na hrad vedou tři turisticky značené cesty. Jedna z města Libochovice, druhá ze vsi Klapý a třetí z města Třebenice. Jelikož náš vláček mířil do Libochovic, bylo jasné, kterou z nich se vydáme.

Dobrodružné putování

Z Libochovic na hrad Hazmburk vedla turistická cesta po červené. Samozřejmě, jak jsem předpokládala, v Libochovicích jsme měly hlad a udělaly jsme si přestávku na oběd. Vyrazily jsme tedy docela pozdě. Kamarádka si to však nepřipouštěla a vesele a bezstarostně vedle mne poskakovala.

Nicméně obě jsme věděly, že bychom na zříceninu neměly dorazit příliš pozdě, protože bychom pak neměly nic z výhledu na krajinu z rozhledny na jedné ze dvou dochovaných věží. Hrad Hazmburk, i když už je drahnou řádku let považován za zříceninu, se stále může pochlubit zachovalými věžemi – Černou a Bílou. A právě ta Bílá funguje jako rozhledna.

VÍCE O OKOLÍ LIBOCHOVIC na PoznejteLibochovice.cz.

Autor Redakce

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!