Společenské tance a etiketa. Co o nich vlastně víme?

2. únor 2015  Martina Richterová  komentáře (0)

Plesová sezóna je opět v plném proudu. Jde o společenskou událost, která patří mezi nejvyšší formu taneční zábavy. Pamatujete si ještě taneční etiketu a základní kroky společenských tanců? Možná si ještě vzpomeneme na dobu, kdy jsme chodili do tanečních. Byli jsme ještě téměř děti na prahu dospělosti a taneční jsme považovali za nutné zlo. Dnes už si marně vybavujeme jak se tančí waltz, polka nebo valčík.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

"Objevit kouzlo tance může každý a to bez ohledu na věk. V tanečních pro dospělé máme věkovou kategorii 18 až 70 let. Mohou se tedy přihlásit všichni, kteří dosáhli plnoletosti a mají chuť se tanci věnovat. Aktivněji se tanci věnují lidé ve věku přibližně 30 až 55 let," říká lektorka taneční školy Nejlepší tance Jitka Chládková

Jaké zvolit oblečení

Základním prvkem taneční etikety je vhodný oděv. Možná vás to překvapí, ale je mnoho lidí, kteří vůbec netuší, co se sluší. A věřte mi, že není nic trapnějšího, než přijít na ples nebo do tanečních v naprosto nevhodném oděvu.

Téměř na každém plesu se setkáme s někým, kdo vůbec netuší, jaká jsou základní pravidla společenské etikety. Nedávno jsem byla na maturitním plese, maturanti byli samozřejmě oblečeni noblesně. Nicméně někteří hosté dorazili dokonce v džínech a ve svetru!

Na tento problém poukazuje také Jitka Chládková. "V našich tanečních kurzech nevyučujeme pouze společenskou etiku, jako je tomu v tanečních pro mládež. Dotýkáme se pouze témat, která jsou vždy aktuální pro taneční kurzy. V tanečních kurzech pro mládež však výuku taneční etikety považuji za nutné. Jsem přesvědčena, že společenské chování by mělo být také součástí výuky na základních školách."

Formální ples si zaslouží formální oděv

Samozřejmě není ples, jako ples. Je velký rozdíl, zda jdeme na ples do pražského Žofína, nebo na vesnickou zábavu (například hasičský ples a jiné). Nyní se zaměříme na velmi společenské události.

Dámy mohou vybírat z nepřeberného množství plesových rób. Na ples se hodí dlouhé šaty, naopak takzvané koktejlky jsou určeny k méně formálním akcím (například firemní večírky). Šaty by neměly být bílé, ty jsou vyhrazeny výhradně na svatbu nebo pro mladé dívky.

Ples je v podstatě velmi konzervativní událost. Ideální plesové šaty by měly vypadat takto: úzký pas, široká sukně, vrchní část může být bez rukávů, ovšem ideální je mít zahalená ramena. Na hodně formální ples raději zvolte společenské rukavice, které sahají až do výše bicepsu.

A ještě malý dodatek, na ples přicházíme výhradně v kabátu, bundu raději necháme doma. Samozřejmostí je také společenská obuv na vysokém podpatku a s uzavřenou špičkou.

A jaký oděv by měli zvolit pánové?

Muži to mají svým způsobem jednodušší. Velký důraz se klade především na výběr společenské košile, která by měla dokonale ladit s oblekem. Nic nezkazíte bílou barvou, módní jsou také pastelové odstíny.

Samozřejmě by neměla chybět kravata nebo motýlek, spona na kravatu a doplňky. Základem je kvalitní a dobře padnoucí smoking a společenská obuv.

Slowfox patří mezi nejtěžší tance, říká paní Chládková

Jaké tance patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejtěžší? Oslovili jsme opět paní Chládkovou.

"Mám raději standardní tance, ale ráda tančím také latinskoamerické (dále LA). V tanečních kurzech, které nyní vedeme s kolegou Josefem Kusebauchem v Ústí nad Labem a v Chabařovicích, patří mezi mé nejoblíbenější tance waltz a Cha-Cha. Patrně nejtěžším tancem je Slow-fox, který v kurzu III učíme tak, jak se má tančit na tanečních soutěžích. Z LA tanců patří mezi nejnáročnější nepochybně rumba," říká Jitka Chládková.

Chcete si osvěžit základní kroky a také taneční etiketu? Do tanečního kurzu se můžete přihlásit kdykoliv. Důležité je odhodlání a chuť naučit se něco nového.

Plesová sezóna nám dává možnost formálně se obléknout a zažít kulturní akci, která je na nejvyšším bodě žebříčku společenských událostí. Je důležité vědět, jak se vhodně obléci a také umět alespoň základní taneční kroky.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Magazín evien.cz


Časopis je součástí webů portfolia společnosti MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
evien.cz na Seznam.cz
evien.cz na Facebooku


Redakce evien.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!