Příběh Kmotra není romantika, ale drsný thriller inspirován zastřeleným Mrázkem
20. říjen 2013 Redakce komentáře (0)Pokud vám reformy za posledních dvacet let připadaly pomalé, pak vězte, že tu byla skupina lidí, která považovala tempo těchto let za překotné. Do kin míří český thriller Příběh Kmotra.
Film režiséra Petra Nikolaeva je inspirován bestsellerem Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek. Popisuje vzestup a pád člověka, který se od kšeftu s digitálními hodinkami posunul až na pozici šedé eminence české politiky.
Ve filmu Příběh Kmotra se střetnou dva světy - víra v právo silnějšího a chytřejšího a víra ve spravedlnost. Touha po úspěchu reprezentovaném materiálním bohatstvím
a touha sloužit dobru, právu a zásadám civilizované společnosti.
Budeme sledovat strhující souboj představitele zákona a pořádku s člověkem, který řád přizpůsobuje svým vlastním potřebám.
Vaculík vs. Vetchý
Policista Cajthaml (Lukáš Vaculík) je celý život na stopě Kmotrovi (Ondřej Vetchý). Sleduje Kmotrovu láskyplnou péči o rodinu, jeho starost o její zajištění a jeho postupnou cestu k moci.
Posedlý svou pravdou, obětuje policista vlastní soukromý život, přičemž sleduje rodinnou idylu muže na druhé straně barikády. Vliv jeho protivníka vzrůstá natolik, že dokáže narušit i struktury na straně zákona a nakonec Cajthamla připraví o jeho postavení a práci. Ten přesto s buldočí vytrvalostí věří v řád a spravedlnost napříč politickými systémy, kterými během svého honu projde.
Postava kapitána Cajthamla je holdem policistům, kteří neztratili víru v to, že spravedlnost má zvítězit. Ta nakonec i v našem příběhu zvítězí, neboť Příběh Kmotra je důkazem platnosti úsloví: S čím kdo zachází, s tím také schází.
Reálný základ, nebo fikce?
Film je inspirován reálným základem postav a toho, co se s nimi a kolem nich dělo od roku 1988 do roku 2006, kdy byl král českého podsvětí zastřelen.
Mrázkova rodina však přes právníka požadovala, aby bylo v titulcích výslovně uvedeno, že jde o fikci, neboť postava "kmotra" vychází jako masový vrah, ačkoliv "zesnulý nebyl nikdy za žádné ublížení na zdraví, zabití či vraždu odsouzen". Filmaři tedy v závěrečných titulcích napsali, že nejde o autentický životní příběh, ale o umělecké ztvárnění doby.
Petr Nikolaev, který je s Miroslavem Oščatkou i spoluautorem scénáře, k tomu prohlašuje, že skoro vše, co se ve filmu objevuje, má základ v Kmentově knize.
[Nahoru ↑]
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!